Minden, amit a pajzsmirigy alulműködésről tudni kell
A pajzsmirigy alulműködése komoly és kellemetlen tüneteket okozhat, ami különféle problémákat okozhat a testünkben.
A szervezet anyagcseréjében a pajzsmirigy igen fontos szerepet játszik. Ha alulműködik, a pajzsmirigy nem termel elegendő tiroxint – ami különféle problémákat okoz a testünkben – figyelmeztet cikkében az Egészségkalauz.
Pajzsmirigy: ezt kell tudni róla
A pajzsmirigy a nyak tövénél, az elülső alsó részen található. Az itt kibocsátott hormonok keresztülhaladnak a véráramon, így szinte a test minden részét érintik, az agytól és szívtől kezdődően az izmokig és a bőrig. A pajzsmirigy kontrollálja, hogyan használják fel a test sejtjei az élelmiszerből származó energiát – vagyis befolyásolja az anyagcserét. Az anyagcsere pedig hatással van a test hőmérsékletére, a szívverésre és arra is, hogy mennyire égetjük el hatékonyan a kalóriákat.
Ha nincs elegendő pajzsmirigy hormonunk, akkor a szervezetben a folyamatok lelassulnak. Kevesebb az energiánk, az anyagcsere pedig „lusta” lesz.
A pajzsmirigy alulműködés vagy hypothyreosis esetén pajzsmirigyünk nem állít elő elég tiroxin nevű hormont, melynek hatására fáradtnak, depressziósnak érezhetjük magunkat, hízásnak indulhatunk, sokkal érzékenyebbek lehetünk a hidegre, bőrünk, hajunk szárazabbá válhat és izomfájdalmakat is tapasztalhatunk.
A nőkre általában jellemzőbb a pajzsmirigy-alulműködés, a csecsemők közül is akad, aki veleszületett hypothyreosis-szal jön a világra és amelyet egyszerű vérvizsgálattal meg lehet állapítani, akár egyhetes korban is.
A pajzsmirigy alulműködés tünetei
A hypothyreosis általában hosszú évek alatt alakulhat ki, anélkül, hogy bármilyen tünetet okozna. Általános tünetek:
- gyengeségérzés. fáradékonyság,
- ingerlékenység,
- koncentrálóképesség csökkenése,
- memóriazavar,
- hangulatingadozás,
- depresszió,
- jellemző továbbá a megfelelő táplálkozás, elegendő testmozgás ellenére kialakuló hirtelen súlygyarapodás.
Ez okoz általában pajzsmirigy-alulműködést
A pajzsmirigy alulműködés leggyakoribb oka a Hashimoto-kór, mely egy autoimmun betegség. A szervezet ilyen esetben antitesteket termel, melyek megtámadják és rombolják a pajzsmirigyet. A hypothyreosis egyéb okai lehetnek azonban az alábbiak is:
1. Vírusos fertőzés
A pajzsmirigy hormonjai, a T4 és a T3 ugyanis létfontosságúak az immunrendszer megfelelő működéséhez, ezért a fertőzések gyakorisága és súlyossága a pajzsmirigy-alulműködésben szenvedők körében lényegesen magasabb lehet. A csökkent immunvédekező képesség magasabb TSH szinttel jár együtt egy kísérlet szerint.
2. Sugárkezelés mellékhatása
Sugárkezelés, mely érinti a nyak környékét: bizonyos rákfajták kezelésénél, így a limfómánál a nyak környékét sugárkezelik. A sugárzás pedig károsítja a pajzsmirigy sejtjeit, ami megnehezíti számára a hormontermelést.
3. Radioaktív jódos kezelés
Ezt a kezelést széles körben alkalmazzák olyan pácienseknél, akiknek túlműködő pajzsmirigyük (hyperthyreosis) van. A sugárzás azonban pusztítja a pajzsmirigy sejtjeit és többnyire hypothyreosis-t okoz.
4. Bizonyos gyógyszerek alkalmazása
Egyes gyógyszerek, melyekkel szívproblémákat, pszichiátriai állapotokat, rákfajtákat kezelnek, olykor befolyással lehetnek a pajzsmirigy hormonok termelődésére.
5. Pajzsmirigy műtét
A pajzsmirigy sebészi eltávolítása ugyancsak pajzsmirigy-alulműködést eredményezhet. Ha csak egy részét távolítják el, a maradék mirigy még képes lehet arra, hogy elegendő hormont termeljen a szervezet igényeihez.
Ekkor kell orvoshoz fordulni
Amennyiben a fenti tünetek valamelyikét észleli – különösen, ha mással nem magyarázható fokozott fáradtság, tartósan alacsony vérnyomás és pulzus tünetei esetén –, keresse fel háziorvosát, aki gondoskodni fog a szükséges vizsgálatokról és a megfelelő szakrendelésre történő beutalásról. A betegség kezelése belgyógyász, endokrinológus szakterülete.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Science Photo Library via AFP)