Nyitott konzerv van a hűtőjében? Azonnal dobja ki!

A megmaradt konzerv hűtőszekrényben való tárolása egészségügyi kockázatokat rejthet magában, ha az eredeti dobozában marad az étel.

2025. április 3., 08:00

Szerző:

A konzervételek kényelmes és hosszan eltartható megoldást kínálnak a konyhában. Azonban, ha egy konzervet felbontunk, és nem használjuk fel teljes tartalmát, gyakran merül fel a kérdés: biztonságos-e a maradékot az eredeti dobozában, hűtőszekrényben tárolni? Az IFLScience cikke szerint ez a gyakorlat nem ajánlott, mivel különböző egészségügyi kockázatokat hordozhat magában.

Miért ne tároljon félig üres konzervet a hűtőszekrényben?

A legfőbb aggodalom a fémek kioldódása, vagyis az a folyamat, amikor a konzervdoboz fémes anyaga idővel az ételbe szivárog. Amint a konzervet felnyitjuk, belső része levegővel érintkezik, és az oxidáció felgyorsíthatja a fémek ételbe jutását. Ez különösen igaz a savas ételekre, mint például a paradicsomkonzervek, amelyek felgyorsíthatják a doboz belső bevonatának lebomlását, növelve a szennyeződés kockázatát.

Bár nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy ez súlyos egészségügyi kockázatot jelentene – hiszen a szervezetnek nagyon kis mennyiségben szüksége van cinkre és vasra –, mégis érdemes odafigyelni erre. Még ha a kioldódott fémek nem is ártalmasak, befolyásolhatják az étel ízét és minőségét. A Michigan State University szerint „a magas savtartalmú ételek fémes ízt vehetnek át a dobozból", ami kellemetlen utóízt eredményezhet.

Az elmúlt évtizedekben egy másik veszély is felmerült a konzervdobozok kapcsán: a biszfenol A (BPA), egy ipari vegyi anyag, amelyet gyakran használtak a dobozok belső bevonataként a kioldódás és a romlás megelőzésére. Egy 2020-as tanulmány szerint „jól ismert, hogy a konzerváruk gyakori BPA-forrást jelentenek", és ez a vegyi anyag „káros egészségügyi hatásokkal" járhat. Például a BPA képes utánozni az ösztrogént, és befolyásolhatja a hormonális működést.

Helyes tárolási módszerek

A Southern Living magazin szerint a felbontott konzerv ételek megfelelő tárolása kulcsfontosságú a biztonság, a minőség és az íz megőrzése érdekében. A legjobb gyakorlat az, ha a maradékot két órán belül légmentesen záródó edénybe tesszük, majd hűtőszekrényben vagy fagyasztóban tároljuk.

Ez megakadályozza a baktériumok szaporodását és az ételmérgezéseket. A zöldségek, gyümölcsök, levesek, pörköltek, húsok, babok és húslevesek általában négy napig tarthatók el a hűtőszekrényben, míg a paradicsom és a szószok akár egy hétig is eltarthatók. A fagyasztás hónapokkal meghosszabbíthatja az eltarthatóságot, bár a savas ételek, mint a paradicsom, felengedés után megváltozhatnak állagukban.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)