Íme az ősi varázsszer, ami minden fájdalmat enyhít – már a Biblia is írt róla
Már az ókorban is nagy becsben tartották a fekete köményt, ami nem csoda, hiszen ez a fűszer több jótékony egészségügyi hatással bír, mint egy fél patika.
A mákhoz hasonló termésű nigella sativa, melyet világszerte fekete köményként, hazánkban pedig leginkább kerti katicavirágként ismerünk, igazi mediterrán gyógyfű. A magházából kipergő, apró, fekete magok évezredekkel ezelőtt olyan magas értéket képviseltek gyógyhatásuk miatt, hogy a fáraók aranyának is nevezték – írja a Dívány. A szőrös kandillának vagy fekete hagymamagnak is nevezett a fűszer, amely számos nyavalyára gyógyír.
Az ókorban nem csak fűszer, hanem varázsszer is volt a fekete kömény
Az ókorban számos kultúrában tisztelték ezt a fűszert, s hogy mágikus tulajdonságokat tulajdonítottak neki, mi sem mutatja jobban, mint hogy Tutanhamon síremlékében is megtalálták. Köztudott, hogy a fáraókkal olyan tárgyakat, élelmiszereket úgy választották ki, hogy segítségére legyenek a túlvilágon.
A Bibilában is emléítést tesznek róla, az ószövetségi Ézsaiás próféta könyvében, ahol a fekete kömény és a búza aratását hasonlítják össze.
Mohamed is nagy tisztelője volt ennek a fűszernek, áldott magoknak nevezte őket.
A fekete kömény használata a gasztronómiában
Magjának enyhén hagymaíze van, illata megtörve némileg a borsra és az szurokfűre emlékeztet. Elsősorban az arab, a török és az indiai konyha alapfűszere. Közép-Keleten sütemények, kenyérfélék tetejére szórják. Az indiaiaknál a bengáli ötfűszerkeverék alkotóeleme, dhalokat, csatnikat ízesítenek vele. A török mesir édesség egyik összetevője.
A fekete kömény jótékony egészségügyi hatása
Ennek a fűszernek a hatóanyaga zsíros olaj, melyet linolsav és az olajsav gliceridjei alkotnak, és illóolaj. Kétszeresen telítetlen zsírsavakban gazdag, olajai egyfelől az idegrendszert és a mentális állapotokat érintő betegségek tüneteinek enyhítésében játszhatnak szerepet, de a szív- és érrendszeri betegségek, a rák, a cukorbetegség és a gyulladásos állapotok kezelésében is pozitív hatásról számolnak be. Rendkívül magas fitokemikália-tartalma miatt a hagyományos kemoterápiás szerekkel kombinálva képes lehet a rákellenes gyógyszerek szervezetre gyakorolt toxicitását is csökkenteni.
A szaúd-arábiai Sattam Bin Abdulaziz herceg Egyetem Farmakológia Tanszékének legutóbbi kutatásai során mind az állati, mind az emberi vizsgálatok azt mutatták, hogy a nigella sativa és a timokinon alkalmas a férfimeddőség kezelésére, ugyanis fogyasztása a tesztoszteront termelő sejtekre, a szaporítószervekre és a nemi hormonok aktív termelődésére egyaránt jótékony hatással van.
Nem kevésbé hatékony a női bajok tekintetében, hiszen a női hormonális változásokra, például a menstruáció vagy a menopauza tüneteinek enyhítésére alkalmas.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Nennieinszweidrei via Pixabay)