Ismerje fel, ha energiavámpír fonnyasztja az életét! Az ön környezetében vajon hányan vannak?

Az energiavámpírok azok az emberek, akik elszipkázzák az erőnket, folyamatos figyelmet igényelnek, és végül teljesen lemerítenek minket. Most megtudhatja, hogyan ismerhető fel egy energiavámpír.

2024. november 4., 15:34

Szerző:

Az energiavámpír természetesen nem hivatalos pszichológiai fogalom, de benne él a köztudatban, és a kifejezéssel felcímkézett személyek működésmódja sokszor valós mentális zavarokhoz kapcsolható. Az energiavámpír tulajdonképpen egy gyűjtőfogalom az olyan „mérgező” kapcsolatokra, amiben a másik személy elszívja az energiánkat és érzelmileg lemerít minket – írja Patterman Péter, a Mindset pszichológusa.

Csak kihasznál az energiavámpír

A szakember arra hívja fel a figyelmet, hogy az energiavámpírok manipulációval, bűntudatkeltéssel, nyílt vagy álcázott kritikával érik el, hogy megkapják a megfelelő visszajelzést (elismerést, sajnálatot, együttérzést), ami saját hiányzó érzelmeiket vagy erőforrásaikat pótolja. Pszichés működésmódjuk sajátossága, hogyaz érzelmi szükségleteiket mások kárára elégítik ki, hatalmas sérüléseket okozva.


 Az empatikus és érzékeny emberek különösen hajlamosak az energiavámpírok áldozatává válni, mivel megértésük és támogató hozzáállásuk miatt sokáig észre sem veszik, mennyire kiszolgáltatott helyzetbe hozza őket a másik személy. 

A Dívány Karsai Szilvia pszichológussal beszélgetett arról, hogyan lehet észrevenni, hogy energiavámpír áldozatává váltunk. 

„Ezek a jelek lehetnek fizikai tünetek: például kimerültséget, erőtlenséget, rossz közérzetet tapasztalunk a másik ember társaságában. De lehetnek lelki eredetű tünetek is. Ilyen, amikor stresszt, idegességet, szorongást, nyugtalanságot okoz, esetleg aggodalmat vagy bűntudatot kelt bennünk valaki” – hívja fel a figyelmet Karsai Szilvia.


Az energiavámpírok az önbizalmunkra is negatív hatással vannak

„Amikor fenyegetve, manipulálva, elnyomottnak, illetve gyengének érezzük magunkat, az egy erős negatív hatás. Olyan tapasztalataink is lehetnek, hogy az alsóbbrendűség, kihasználtság érzése kerít hatalmába” – sorolja a figyelmeztető jeleket Karsai. Hogy hatákonyan fel tudjuk ismerni, ha energiavámpírral van dolgunk, a szakember szerint az alábbi kérdéseket kell feltennünk magunknak:

  • Egyoldalúság, negativitás, a kölcsönösség hiánya jellemzi a kapcsolatunkat?
  • A kritizálás, a panaszkodás, a játszmák jellemzik a beszélgetéseinket? Fő téma esetleg a pletykálkodás és a mártírkodás – mindig a másik féllel a középpontban?

Ha a válasz egyértelmű igen, akkor nincs más hátra, minthogy meghúzzuk az energiavámpírral szembeni határokat. Fontos, hogy ne csak egyszer „ragaszkodjunk a nem-hez", hanem következetesen tartsunk ki mellette.

A pszichológus azt tanácsolja, tárgyilagosan osszuk meg a másikkal, hogy a viselkedése milyen hatással van ránk, milyen érzéseket kelt bennünk. Sok energiavámpír ugyanis nincs is tisztában azzal, mit okoz másokban. „Arra azért figyeljünk, hogy a másik konkrét viselkedésére összpontosítsunk és reagáljunk, ne a személyére, hiszen a viselkedésen lehet változtatni” – mondja Karsai.

Fogalmazzunk meg kérést a másik felé, hogy hogyan, mivel tudná a jövőben ezt a hatást elkerülni. „Különbözőek vagyunk, különböző az ingerküszöbünk, és senki sem gondolatolvasó” – hívja fel a figyelmünket a szakértő.

Ha pedig ez sem vezet eredményre, és nem kell benne maradnunk a kapcsolatban, az a legjobb, ha kilépünk belőle.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: arrowheadcoffeeco via Pixabay)