Diéta: Megőrülnek az intermittáló böjtért az öregedésgátló hatása miatt

Új diéta hódít a fogyókúrázók körében, ami nem csak azért népszerű, mert olvadnak tőle a kilók, hanem azért is, mert bizonyítottan öregedésgátló hatása van.

2025. március 8., 11:00

Szerző:

Az intermittáló böjtölés (időszakos böjtölés) egyre népszerűbbé válik, mint potenciális öregedésgátló stratégia, amely számos egészségügyi előnnyel járhat. A Springer szakértője, Sukanya Bhoumik és munkatársai összefoglalták az intermittáló böjt különböző formáit, azok hatásmechanizmusait és az öregedésre gyakorolt potenciális hatásaikat.

Az intermittáló böjtölés típusai

Alternatív napi böjtölés: Ez a típus gyakorlatilag a böjtölés és a normál étkezési napok váltakozását jelenti.

Időkorlátozott étkezés: A napi étkezés egy meghatározott időablakra korlátozása, például 8 órás étkezési és 16 órás böjtölési periódus váltakozása.

5:2 diéta: Hetente két, nem egymást követő napon alacsony kalóriabevitel, míg a többi napon normál étkezés.

Az intermittáló böjtölés számos molekuláris és sejtbiológiai mechanizmuson keresztül fejti ki hatásait. Ezek közé tartozik az autofágia, vagyis a sejtek saját károsodott komponenseik lebontása és újrahasznosítása, ami hozzájárul a sejtek egészségének fenntartásához.

Az intermittáló böjt hatására javul a mitokondriális funkció, mivel a böjt fokozza a mitokondriumok hatékonyságát, csökkentve az oxidatív stresszt és javítva az energiaháztartást.

A böjtölés csökkentheti a krónikus gyulladást, amely számos öregedéssel összefüggő betegség alapja.

Az intermittáló böjt javítja az inzulinérzékenységet, csökkentve a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát.

Így működik az intermittáló böjt öregedésgátló hatása

Az intermittáló böjt potenciálisan késleltetheti az öregedési folyamatokat és növelheti az élettartamot az alábbi módokon:

  • Fokozza a sejtmegújulást az autofágia és a sejtek regenerációjának serkentése révén.
  • Fenntartja a genomstabilitást a DNS-károsodás csökkentése és a javító mechanizmusok támogatása által.
  • Javítja az anyagcsere-egészséget az inzulinérzékenység és a lipidprofilok javítása révén.

Állatkísérletekben az intermittáló böjt növelte az élettartamot, öregedésgátló hatással bírt, és javította az egészségi állapotot. Embereknél az intermittáló böjt javította a kardiovaszkuláris markereket, csökkentette a testsúlyt és javította az anyagcsere-paramétereket, és a sejtmegújító mechanizmusa miatt lassította az öregedés folyamatát.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)