Az alvás ellensége a szundi gomb: ezért nem szabadna sosem nyomkodni
Az elsimert alvásszakértő elárulta, miért nem szabad sosem lenyomni a szundi gombot.
Anglie egyik vezető alvásszakértője figyelmeztetést adott ki arra vonatkozóan, mi az, amit sosem szabad reggel ébredéskor csinálni. Dr. Lindsay Browning egy angol podcast vendégeként beszélt a szundi gomb nyomkodásáról és annak negatív következményeiről – írja a Mirror.
A szundi ellenség
A szakember a Who We Are Now című podcastban beszélgetett a Top Gear korábbi műsorvezetőjével, Richard Hammonddal és a legidősebb lányával, Izzy Hammonddal. Browning a műsorban kategorikusan kijelentette, a szundi gomb óriási ellenség.
Egyszerűen soha nem szabadna használnunk
– mondta, továbbá hozzátette, a szundi gomb nyomkodásával gyakorlatilag romlik az alvás minősége.
Ha 7.30-kor kell kelni, senki ne állítsa az ébreszőt hétre, majd kezdje el nyomkodni abban a fél órában a szundit. Annak a fél órának az alvásminősége szörnyű lesz
– magyarázta.
A kevesebb néha jobb
Kérdésre, hogy az ébredés ugyanannyira fontos-e, mint az elalvás azt mondta: „Ma már lehetőség van olyan alkalmazásokat használni, amelyek nyomon követik, mikor alszik el az ember, továbbá azt is monitorozották, mikor van az egyén mélyalvásban. Vannak olyan appok is, amiknek a beállításai lehetővé teszik, hogy ne a mélyalvási fázisban szólaljon meg az ébresztő, hanem egy kicsit korábban.” (Ennek oka, hogy ha valaki mélyalvásból ébred fel, akkor sokkal fáradtabbnak érezheti magát – a szerk.) A téma kapcsán Browning amúgy hozzátette, nem akkora rajongója a dolognak, mert efféle alkalmazások bevetése jó eséllyel csak az alvásidőből vesz el. „Inkább alszom fél órával tovább, és igen inkább felébredek a mély álmomból és leszek egy kicsi nyűgös, de legalább többet aludtam” – mondta.
A többszöri ébresztő sem jó megoldás
A szundi gomb nyomkodásán túl vannak, akik a többszöri ébresztő beállítására esküsznek, mondván, így tutira felkelnek majd valamelyikre – írja a lap. A szakértők szerint azonban ez óriási hiba. „Ha minden reggel több riasztásra ébred, akkor az megzavarhatja a REM-ciklust (az alvásnak azt a szakasza, amikor az emberek álmodnak). Emiatt pedig fáradtabbnak érezheti magát, megemelkedhet a kortizolszintje, valamint a hangulati ingadozások sem ritkák. Minden alkalommal, amikor újra és újra megszólal az ébresző egy stressz. Éppen ezért bőven elég belőle egy.”
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)