Mikroműanyag: a mindennapi méreg, amiből ma is fogyasztott
Régóta tudott, hogy a mikroműanyagok már nemcsak a környezetünket, hanem a testünket is veszélyeztetik: legújabb kutatások szerint hormonális zavarokat, bőrproblémákat és idegrendszeri tüneteket is okozhatnak.
A mikroműanyagok, ezek az öt milliméternél kisebb műanyag részecskék már szinte mindenben jelen vannak, amivel a hétköznapok során kapcsolatba kerülünk – az ételeinkben, italainkban, csomagolásokban, sőt, még a levegőben is. A Daily Mail cikke arra figyelmeztet: ezek az anyagok nemcsak a környezetet károsítják, hanem az emberi szervezetre is súlyos hatással lehetnek.
Láthatatlan veszély a mindennapokban – így hatnak a mikroműanyagok a hormonrendszerünkre
A legújabb kutatások – amelyekben mesterséges intelligencia segítségével modellezték a mikroműanyagok hosszú távú hatásait – arra mutatnak rá, hogy már alacsony szintű expozíció is bőrszárazságot, bőrpírt, fakó arcbőrt és textúra-változást okozhat. Ezek a hatások főként akkor jelentkeznek, ha a mikroműanyag táplálékkal, vízzel vagy más fogyasztási cikkek révén kerül a szervezetbe.
A magas szintű mikroműanyag-terhelés azonban ennél is komolyabb következményekkel járhat. Az érintetteknél a bőr erőteljesen irritálttá válik, elszíneződések és gyógyulni nem akaró dudorok jelennek meg. A cikk szerint az ajkak és ujjak kékes-lilás árnyalatot vehetnek fel, a bőr elvékonyodik, miközben hormonális zavarok – például hajhullás, súlygyarapodás és menstruációs problémák – is előfordulhatnak.
A kutatások szerint a mikroműanyagokkal érintkező emberek gyakran fokozott fáradtságról és agyi ködösségről is beszámolnak – vagyis olyan tünetekről, amelyek hosszú ideig akár észrevétlenek is maradhatnak, míg komolyabb egészségkárosodást nem okoznak.
A cikk nyomatékosítja: a mikroműanyagokkal kapcsolatos probléma nem jövőbeli fenyegetés, hanem már most is hat a szervezetünkre. A kutatók egyre hangosabban figyelmeztetnek arra, hogy ideje komolyan venni ezt az „láthatatlan mérget”, mielőtt még súlyosabb következményei lesznek.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: FlyD on Unsplash)