Újabb sokkoló tény a mikroműanyagokról: ennek biztosan lesz következménye
Egy orosz tudós állításai mindent megváltoztathatnak arról, amit eddig a mikroműanyag kapcsán gondoltunk.
Az utóbbi években egyre többen foglalkoznak a mikroműanyag környezeti és egészségügyi hatásaival, hiszen a felhalmozódásuk elég komoly következményekkel jár az élő szervezetben. A témával természetesen a 168.hu is többször foglalkozott már, ám amire most derült fény, arra senki sem számított.
Nincs különbség a por és a mikroműanyag között
Alexej Hohlov, a Moszkvai Állami Egyetem Polimer- és Kristályfizikai Tanszékének vezetője, valamint az Orosz Tudományos Akadémia tagja szerint ugyanis a mikroműanyagokról szóló aggodalmak túlzóak. A szakember szerint nincs is tudományos bizonyíték arra, hogy ezek az apró műanyagrészecskék veszélyesebbek lennének az emberi szervezetre, mint például a fa- vagy betondarabkák, amelyek sokkal nagyobb mennyiségben fordulnak elő a környezetben – írja a computertrends.hu. A lap a tudósra hivatkozva hozzáteszi, hogy minden anyag lebomlik apró részecskékre a környezeti hatások következtében, és ezek bejuthatnak az emberi szervezetbe is.
Azaz nemcsak a mikroműanyagok, hanem a betonpor, homok, fapor és más természetes anyagok is bekerülnek a véráramba. Ám a szervezet ezeket biológiai bevonattal látja el, amely baktériumtöredékekből, fehérjékből és egyéb anyagokból áll. Márpedig az emberiség évezredek óta él együtt a porral, és az nem árt nekünk. Alexej Hohlov szerint ebből következik, hogy a szervezet számára nincs különbség mikroműanyag és egyéb porszemcsék között. A laboratóriumi kísérletek – amelyek a mikroműanyagok káros hatásait mutatják ki – pedig szerinte irreálisan magas koncentrációkat alkalmaznak, amelyek a való életben nem fordulnak elő. A mikroműanyagokkal kapcsolatos félelmeket ráadásul a média generálja, hiszen senki sem ijed meg attól, hogy fa- vagy homokszemcsék jutnak be a szervezetbe, hiszen azok természetesek, míg a műanyag mesterséges, ezért könnyebb rá félelmet építeni.
Önként visszük be a mikroműanyagot a szervezetünkbe
Az orosz szakember állításai bizonyára még nagy port fognak kavarni, mint ahogyan az is sokkoló volt, hogy kiderült: a Barcelonai Autonóm Egyetem kutatóinak tanulmánya szerint a kereskedelmi forgalomban kapható teafilterekből a teakészítés során milliónyi nano- és mikroműanyag részecske szabadul fel és kerül át az elfogyasztott italba. Ezek az apró műanyagdarabkák aztán az emberi bélsejtekben felszívódnak, és a vérárammal az egész szervezetben elterjednek. Erről itt írtunk bővebben.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Jakub Porzycki / NurPhoto / NurPhoto via AFP)