Kivették a manduláját gyerekkorában? Pszichés problémákat okozhat

Egy nemzetközi kutatócsoport bebizonyította, hogy pszichés zavarokat okozhat felnőttkorban a gyermekkorban elszenvedett mandulaműtét.

2024. december 29., 17:35

Szerző:

A mandulaműtét rutineljárás gyerekeknél, amit a légzési nehézségek vagy visszatérő torokfertőzések miatt szoktak elvégezni. Egy nemzetközi kutatócsoport tanulmánya szerint ez a viszonylag gyakori beavatkozás azonban növelheti a páciensek későbbi életében a szorongással összefüggő rendellenesség kialakulásának kockázatát, és más pszichés problémákat is okozhat– számolt be róla a Science Alert.

Így hat a mandulaműtét a felnőttkori pszichés zavarokra


A kínai Guangxi Orvosi Egyetem és a svédországi Karolinska Intézet tudósai egy svéd egészségügyi nyilvántartásban szereplő több mint egymillió ember adatait elemezték, és megállapították, hogy a mandulaműtét 43 százalékkal megnövekedett kockázattal járt az olyan állapotok kialakulására, mint a poszttraumás stresszbetegség (PTSD), a depresszió vagy a szorongás.

Megfigyelési vizsgálatról lévén szó, a kutatás nem tudja meghatározni ennek az eredménynek az okát, azonban a megnövekedett kockázat még abban az esetben is fennállt, ha figyelembe vették a résztvevők nemét, a mandulák kivételének korát, a stresszel kapcsolatos rendellenességek családi előzményeit és a szülők iskolai végzettségét.

A kutatók a testvéreket is utánkövették, és még ebben a mintában is 34 %-kal nagyobb volt a szorongásos zavarok kockázata azoknál a családtagoknál, akiknek eltávolították a manduláját.

A kutatók úgy vélik, „bár a kockázatnövekedés a beavatkozás utáni első években volt a legjelentősebb, a stresszhez kapcsolódó rendellenességek fokozott kockázata még több mint 20 évvel a műtét után is kimutatható volt.”

Habár a tanulmány nem tár fel ok-okozati összefüggést, úgy vélik, hogy a fertőzések leküzdésében fontos szerepet játszó mandulák eltávolítása nemkívánatos következményekkel járhat. Az egyik lehetséges magyarázat, hogy nem is maga a beavatkozás az ok, hanem az a háttérben meghúzódó krónikus gyulladás, amely eleve szükségessé tette műtétet.

„Ezek az eredmények arra utalnak, hogy az adenotonsillaris betegségek vagy a hozzájuk kapcsolódó állapotok potenciálisan szerepet játszhatnak a stresszhez kapcsolódó rendellenességek kialakulásában” – írják a tanulmányban.

Korábbi tanulmányok összefüggésbe hozták a mandulák eltávolítását más egészségügyi problémák, köztük az autoimmun betegségek és a rák növekedésével, most pedig a felnőttkori pszichés zavarokkal. Az biztos, hogy a mandulák eltávolítása komolyabb egészségügyi kockázattal jár, mint azt eleinte gondolták.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)

Új év, új élet. Hányszor megfogadjuk, hogy jövőre megváltoztatjuk az életünket, megszabadulunk valamilyen rossz szokástól, mégis valahogy egy-két hónapon belül elfogy a lendület. Hogy miért nem vagyunk képesek kitartani amellett, ami boldogabbá vagy egészségesebbé teheti a életünket, és hogy érdemes-e egyáltalán fogadalmakat tenni, erről beszélgettük F. Takács István pszichológussal.