Újabb halálos fertőzés terjed világszerte
A klímaváltozás hatására világszerte terjedő Aspergillus gombafajok súlyos, akár halálos kimenetelű fertőzéseket okozhatnak, különösen az immunrendszerükben legyengült emberek körében.
Az Aspergillus gombafajok, különösen az Aspergillus fumigatus és az Aspergillus flavus, természetes környezetünkben gyakoriak, azonban az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kapnak, mivel súlyos egészségügyi kockázatot jelentenek. Ezek a gombák spórái a levegőben terjednek, és belélegezve az immunrendszerükben legyengült emberekben súlyos tüdőfertőzéseket, úgynevezett aszpergillózist okozhatnak. A fertőzés különösen veszélyes lehet transzplantált betegek, kemoterápián átesett páciensek, valamint krónikus tüdőbetegségben szenvedők számára – számol be róla a CNN.
A klímaváltozás az oka az az Aspergillus-fertőzés terjedésének
A klímaváltozás hozzájárul ezen gombafajok terjedéséhez, mivel a melegebb és nedvesebb környezet kedvez a gombák szaporodásának. Kutatások szerint az Aspergillus fumigatus elterjedése 77%-kal növekedhet 2100-ig, míg az Aspergillus flavus 16%-kal terjedhet tovább, különösen Európa északi részein. Ez a terjedés több millió ember egészségét veszélyeztetheti, mivel a gombák ellenállóvá válhatnak a jelenlegi gombaellenes kezelésekkel szemben.
A gombás fertőzések világszerte évente több millió halálesetért felelősek, és az aszpergillózis az egyik vezető ok ezek közül. A betegség tünetei közé tartozik a köhögés, láz, mellkasi fájdalom és légszomj, de súlyos esetekben a fertőzés átterjedhet más szervekre is, ami életveszélyes állapothoz vezethet.
Szakértők hangsúlyozzák a gombás fertőzések elleni kutatások és kezelések fontosságát, mivel jelenleg korlátozottak a diagnosztikai és terápiás lehetőségek. A klímaváltozás hatásainak mérséklése mellett elengedhetetlen a gombás betegségek megelőzésére és kezelésére irányuló erőfeszítések fokozása.
(Kiemelt képünk: Aspergillus fungus conidiophores. Aspergillus fumigatus gomba konídiumfóráinak számítógépes illusztrációja. Fotó: ROGER HARRIS / SCIENCE PHOTO LIBRA / RHR / Science Photo Library via AFP)