Hétfőn másodszor is megdőlt a globális melegrekord
Vasárnap után hétfőn is megdőlt a globális melegrekord, miután hat századdal még melegebbet mértek.
Az Európai Unió műholdas Föld-megfigyelési programja, a Copernicus szerint hétfőn, július 22-én is megdőlt a globális melegrekord – írja az MTI. Legutóbb egyetlen nappal korábban mértek új csúcsot, július 21-én 17,09 Celsius-fok volt a globális átlaghőmérséklet. Ami a mérések kezdete, azaz 1940 óta a legmagasabb hőmérséklet volt. Ez dőlt meg hétfőn újra, az új rekord immár 17,15 Celsius-fok.
Carlo Buontempo, a Copernicus igazgatója szerint bár nem lehet kizárni további rekordokat sem, az előrejelzések alapján az elkövetkezendő napokban kissé csökken az átlaghőmérséklet. Mindazonáltal felhívta a figyelmet arra, hogy az éghajlatváltozás egyre erősebb, gyakoribb és hosszabban tartó szélsőséges időjárási jelenségeket hoz magával, példaként pedig az áradásokat említette. A mostaniakat megelőzően legutóbb 2023. július 6-án mértek rekordot, akkor 17,08 Celsius-fokot mértek. A globális értékekről 1940 óta készítenek feljegyzéseket.
Már júniusban megdőlt egy melegrekord
A Copernicus két hete jelentette be, hogy 2024 júniusa melegebb volt, mint bármely korábbi június a feljegyzések kezdete óta: a globális átlag 1,5 Celsius-fokkal meghaladta az iparosodás előtti szintet. De a 2023 júliusától 2024 júniusáig mért globális hőmérséklet még ennék is többel, 1,64 Celsius-fokkal haladta meg az iparosodás előtti szintet. Pedig a 2015-ös párizsi klímakonferencia azt a célt tűzte ki, hogy a globális átlaghőmérséklet emelkedését az iparosodás előtti szinthez képest 1,5 Celsius-foknál állítsák meg.
A klímaváltozást figyelő szolgálat figyelmeztetett arra is, hogy a globális átlaghőmérséklet júniusban már 13. hónapja volt egyfolytában rekordmeleg. A múlt hónap különösen meleg volt Kanadában, az Egyesült Államok nyugati részén, Brazíliában, Szibéria északi részén, a Közel-Keleten, Észak-Afrikában, az Antarktisz nyugati részén és Mexikóban. Utóbbi országban számos állampolgár életét vesztette a hőség miatt, bizonyos részein pedig olyan ütemben pusztultak el a majmok, hogy tetemeik folyamatosan estek le a fákról – számolt be a 24.hu.
(Képünk illusztráció, forrás: Shutterstock)