Martin József: Korai búcsú a bal-jobbtól

2016. október 14., 10:32

Szerző:

Új megosztottságok körvonalai rajzolódnak ki a politikai látóhatáron, ezért itt az ideje annak, hogy elbúcsúzzunk  a hagyományos bal-jobb pártfelosztástól.  A valóság azonban az, hogy a londoni The Economist ezúttal is alapos elemzése inkább a kétségkívül meglévő és talán növekvő számú választóvonal számbavételére szorítkozik, miközben a bal-jobb szembenállás eltűnését jóval töredékesebben próbálja igazolni. Hosszabb távon persze ez is bekövetkezhet, de mivel ez a politológiai képlet legalább kétszáz éves múltra tekinthet vissza, egyik napról a másikra bizonyosan nem fog eltűnni a politikai süllyesztőben. Nézzük az új megosztottságokat, elsősorban a „falépítők korának” beköszöntét. A konzervatív-liberális hetilap szerzője szerint a kommunizmus összeomlása óta a „legnagyobb veszély”, hogy bezárkózó „nemzeti bástyákra” esik szét a mai világrend. S ki tagadná, hogy van mit sorolni: a globalizmus helyett „amerikanizmust” emlegető, a balti államok feladását megpendítő, az ígérgetésekben határt nem ismerő Donald Trump fölemelkedése nemzetközileg a legszámottevőbb jelentőségű, de persze hozzánk közelebb is szép számmal akadnak olyanok, akik úgy látják, hogy ebben a „ronda és fenyegetésekkel teli világban” a legegyszerűbb, ha a nemzetek falakat építenek, és így próbálják megállítani a külső hatásokat.

Ilyen érvek segítették hatalomra az „ultranacionalista kormányokat” – így a The Economist – Budapesten és Varsóban, de az elzárkózás bajnokai a szélsőjobb- és szélsőbaloldali formációkban, Ausztriától Franciaországig, Spanyolországtól Görögországig mindenütt megtalálhatók. Ők azonban egyelőre inkább falra festett ördögök, tényleges politikai hatalmuk alig van, s ha Trump elbukik a novemberi megméretésen, egy-két hónap múltán már aligha fogunk emlékezni rá. A befelé fordulás és a felelőtlen ígérgetés nemzetközi mércével mért legnagyobb sikerét eddig vitathatatlanul az Egyesült Királyságban aratta, sok-sok brit és még több európai nagy bosszúságára. Az angol kilépési vita jól illusztrálja azt, hogy egy új választóvonal – ez esetben az uniópártiság és az unióellenesség – átszeli a párthatárokat, hiszen a toryk és a munkáspártiak berkeiben egyaránt akadtak szószólói a két ellentétes álláspontnak.

Nagy-Britannia távozása több mint fontos magyar szempontból. Nem csak azért, mert megmutatta, hogy a következményekkel számot nem vető, csak belpolitikai haszonlesésre építő retorika milyen zsákutcába vezet: Cameron  volt brit kormányfőnek esze ágában sem volt hátat fordítani Brüsszelnek – a végeredmény mégis ez lett. A politikai folyamatok ugyanis soha nem számíthatók ki teljesen, s minél centralizáltabb egy állam, annál inkább így van ez – a jelek szerint erről egyre jobban feledkezik meg Orbán és szűkebb köre. A hatalmas kormányzati támogatással végig dübörgő népszavazási kampány után elkerülhetetlenül kerül vissza a középpontba az unióhoz fűződő viszony, szélesebb értelemben a piacgazdaság működési szabályrendszere, amely nálunk is megosztja a jobb- és baloldalt. Ez utóbbi mintha nem értené vagy nem akarná tudomásul venni, hogy a széles értelemben vett jobboldalon bőven akadnak olyanok, akik mélyen kiábrándultak a mai centralista, „haveri kapitalista”, Brüsszelt folytonosan ostorozó politikai gyakorlatból.

Másokkal együtt én is úgy gondolom, választást csak középről lehet nyerni Magyarországon, s még azt is hozzátenném, kiegyensúlyozott unióbarát elvekkel és a normális piacgazdaság, valamint annak ígéretével, hogy visszaállítják a fékek és egyensúlyok rendjét. A demokratikus baloldal némely üdvöskéje hiá­­ba közli mosolyogva, hogy ők nyernek majd, egészen addig, amíg nem találnak utat az Orbán-ellenes jobbközéphez, amíg nem vetnek számot a kormánynak az adósságcsökkentésben, a költségvetés stabilizálásában eredményes makrogazdasági teljesítményével – amely felülmúlja a páratlan mérleghiánnyal „büszkélkedő” egykori szocialista gazdaságpolitikát –, és nem találják meg az ellenszerét annak, hogy a ma kormányzók bármikor előhúzhatják a „Gyurcsány-kártyát”; nos, eladdig minden győzelmi fogadkozás hiú ábránd marad.

A falépítők és a nyitott világ híveinek világméretű küzdelmében a budapesti pengeváltások legföljebb ha csetepaténak számítanak. A nacionalista el- és bezárkózás ellenfelei nem tehetnek mást, mint hogy Hillary Clintonnak szurkolnak.

Horoszkóp

„Itt az idő, hogy ne elégedjünk meg azzal, amit rólunk mondanak, hanem kezdjünk el mi is mondani valamit. Mert van mondanivalónk, ami fontos és hasznos mindenki számára.” A következőkben Köves Slomó, ortodox zsidó rabbi, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség alapítójának és vezetőjének véleménycikke olvasható.

A cselédsajtó és a Karmelita udvartartásának agyhalott influenszerei Pankotai Lilivel szemben fel merték venni a kesztyűt. De micsoda bátorság kellett ehhez az elvtársaknak. 

Az elhibázott brüsszeli szankciók, azon belül is elsősorban az energiaszektort érintő korlátozások miatt alakult ki válság az EU-ban és így Magyarországon is – ez a kormányzati kommunikáció alfája és ómegája. A valóság ezt másként gondolja.