Sosem látott őstörténeti barlangrajzokat tártak fel Spanyolországban (Fotók)
Több mint 100 ősi rajzot fedeztek fel egy spanyol barlangban, amelyek közül sok ritka technikát alkalmaz: agyaggal festenek! Az ábrázolt állatok hét ló, hét hátas (nőstény gímszarvas), két ürge, egy szarvas és két határozatlan állat is látható.
Az elmúlt évek egyik legnagyobb prehisztorikus barlangrajzegyüttesét tárták fel nemrég spanyol és brit tudósok. A Valencia közelében található, ötszáz méter hosszú Cova de les Dones barlangban a Zaragozai és az Alicantei Egyetem, illetve a Southamptoni Egyetem munkatársai vizsgálódtak még 2021-ben, és véletlenül fedezték fel a különleges leletet. Kutatásukat a napokban publikálták az Antiquity című folyóiratban – szúrta ki a Magyar Nemzet.
1.ábra.Cova Dones helye
Aitor Ruiz-Redondo, a Zaragozai Egyetem régésze nemrég úgy nyilatkozott: amikor a falakon egy rég kihalt bikát láttak, rögtön tudták, hogy valami fontossal van dolguk, azonban a leletegyüttes valódi nagyságát csak jóval később látták. A több mint száz, egyedi festési technikával vagy véséssel készült prehisztorikus rajz a legnagyobb archeológiai felfedezés az atxurrai lelet 2015-ös megtalálása óta (ekkor hetven, 12 500–14 500 éves barlangrajzot fedeztek fel háromszáz méter mélyen), és egyedülálló az Ibériai-félsziget ezen részén.
2. ábra.a) festett auroch fej; b) agyagból készült lófej; c) tábla több agyaggal festett motívummal, köztük állatokkal és jelekkel (néhány részben kalcitréteg borítja)
Ugyan a mai Spanyolország területén, illetve Franciaországban számos paleolit barlang található (leghíresebbként az Altamira és a lascaux-i barlang), ám többségük északabbra fekszik a Cova de les Donestól, esetleg egészen délen, Andalúziában. Kelet-Ibériában még soha nem találtak legalább 24 ezer éves leletegyüttest, ami azért is érdekes, mivel a barlang környéke hosszú évek óta kedvelt kirándulóhely, és gyakran látogatják hegymászók és felfedezők is.
3. ábra.a) vésett „mediterrán trilineáris hát”; b) két falfelületre kapart lófej
A lelet további különlegességét adja a használt festési technika. A néhány véset kivételével a többség agyagfestéssel készült, ami rendkívül ritka ebben a korszakban. Elődeink egyszerűen belemártották ujjukat és a tenyerüket az agyagba, majd végighúzták kezüket a falakon. A barlang nedves környezetének köszönhetően száradhattak meg rendkívül lassan a festmények, ami megakadályozta, hogy az agyag lehulljon a kőfalakról. Bizonyos rajzokat kalcitréteggel is bevontak, ami segítette a képek megőrzését. Összesen legalább 19-féle állatábrázolás látható, köztük tehenek, lovak, bölények, őzek és egy már kihalt bikafajta.
4. ábra.a) egy vastag kalcitréteg részlete, amely részben fedi a sertésfejet; b) néhány ujjhullámot átfedő medveköröm részlete
A régészek szerint folytatódnak a kutatások, úgy vélik, még számos rajzot fedezhetnek fel a környéken. Valószínű, hogy idővel ki is építik majd a Cova de les Donest, ami újabb látványosságot ad Valencia amúgy is nyüzsgő turizmusának.
(Kiemelt képünkön: Sosem látott őstörténeti barlangrajzegyüttest tártak fel Spanyolországban. Fotó: Cambridge University Press)