Kíváncsi, milyenek voltak a macskák 37 ezer éve? Most megmutatjuk! (Képek!)
Szakemberek épp egy 37 ezer éve, mindössze háromhetes korában elpusztult kardfogú macska maradványait elemzik. Vizsgálatuk egészen egyedülálló a tudomány világában.
Egy 37 ezer éve, háromhetes korában elpusztult kardfogú macska maradványait elemzik kutatók – hívta fel a figyelmet a ScienceAlert. A kiváló állapotban fennmaradt, bajszot, bőrt és szőrt is tartalmazó leletet a sarkvidéki permafroszt konzerválta, a maradványokat pedig 2020-ban tárták fel az oroszországi Jakutföldön.
A kardfogú macska nagyon ritka leletet jelent
Fontos tudni, hogy a rég kihalt állatok maradványait gyakran szétszórják a ragadozók, a dögevők és a különböző természeti elemek, ami azt jelenti, hogy az emberi történetet megelőzően kihalt állatokról szóló ismereteink nagy része csak néhány csonton és fogakon alapul. Azt egyelőre nem tudni, hogy a most vizsgált példány miként pusztult el, maradványai azonban jól konzerválódtak, csak a medencecsont, a combcsontok és lábszárcsontok hiányosak.
A tudományos folyóirat megjegyezte, a lelet példátlan betekintést nyújt a faj, a Homotherium latidens testi jellemzőibe. A maradványok elemzése fontos különbségeket mutatott a hasonló életkorú modern oroszlánkölykökhöz képest: az ősi kölyök teste nagyobb, füle kisebb, nyakrésze masszívabb, mellső végtagjai pedig hosszabbak voltak.
Ennyit lehet tudni egyelőre a leletről
A kardfogú macska múmiájának felfedezése jelentősen kibővítette az érintett faj elterjedésének ismeretét: a lelet jelenti az első bizonyítékot arra, hogy a karfogú macskák jelen voltak Északkelet-Szibéria területén.
Ami pedig a most vizsgált egykori ragadozóról tudható, hogy fiatal kora ellenére láthatóan jól alkalmazkodott a hideghez, bundája vastag volt. Mancsain nincsenek párnák, ami az alacsony hőmérséklethez és a hóban való járást segíthette. Észak-spanyolországi fajtársainak maradványai alapján pedig az is tudható róla, hogy főként nagyobb zsákmányokra, például szarvasokra vadászott.
Katasztrofális kihalási esemény előtt áll a Föld
Korábban megírtuk: a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) összeállította a veszélyeztetett fajok vöröslistáját, melyen annak megjelenésekor összesen 150 ezer növény- és állatfajból mintegy 41 ezer szerepelt. Azaz az összes faj 28 százalékát fenyegeti a kihalás veszélye – a kétéltűek 41 százalékát, a cápák és ráják 38 százalékát, illetve az emlősök 27 százalékát. Megjegyzendő, hogy több ezer más faj esetében az IUCN-nek nincsenek kellő adatai az érintett fajok természetvédelmi státuszának megállapításához – annak eldöntéséhez, hogy az adott faj a kevéssé aggasztó, a súlyosan veszélyeztetett vagy akár a kihalt kategóriába tartozik-e.
(Kiemelt képünkön a kardfogú macska lelete. Forrás: ScienceAlert)