Kritikus lehet az influenzafertőzés a terhesség első hónapjaiban

A világon ez az első vizsgálat, amely kizárólag az első trimeszterben elkapott influenza szövődményeit vizsgálja. Összesen 85 855 szülés adatait hasonlították össze, 20-45 éves korú nők esetében.

2023. február 28., 11:00

Szerző:

Akár ötven százalékkal is növelheti a magzati fejlődési zavarok kialakulását az első három hónapban elszenvedett influenzafertőzés – állapították meg a Semmelweis Egyetem kutatói. A világon ez az első vizsgálat, amely kizárólag az első trimeszterben elkapott influenza szövődményeit vizsgálja.

A szakemberek ezért is figyelmeztetnek az influenza elleni oltás szükségességére a terhesség tervezésekor vagy akár a várandósság alatt is.

A leggyakoribb, nem genetikai eredetű rendellenességek között a velőcsőzáródási-problémák (nyitott gerinc és egyéb agyi fejlődési rendellenességek), az ajak- és szájpad hasadékok, illetve a veleszületett szívhibák szerepelnek  figyelmeztet az összefoglaló.

A Semmelweis oldalán megjelent tanulmányban szerepel, hogy a kutatók több mint tízezer magyar és nemzetközi tanulmányt néztek át. Dr. Mátrai Ákos, a Semmelweis Egyetem Nőgyógyászati és Szülészeti Klinikájának szakorvosa szerint:

„A koronavírus járvány miatt az elmúlt években a figyelem középpontjába kerültek a vírusfertőzések által okozott terhességi komplikációk, és nem kizárt, hogy a jövőben is szembe kell néznünk hasonló pandémiával. Elemzésünkben arra kerestük a választ, hogy az egyik leggyakoribb vírusfertőzés, az influenza milyen kockázatokat jelenthet a kismamák és magzataik számára, ha azt a terhesség első trimeszterében vészelik át. Azért különösen fontos ez az időszak, mert ekkor fejlődnek ki a magzat szervei.”

Az összevetett szakanyagok egy része arról is beszámolt, hogy a végtagfejlődési és szemanomáliák kialakulásának kockázata is magasabb lehet.

Dr. Ács Nándor, a Semmelweis Egyetem Nőgyógyászati és Szülészeti Klinikájának igazgatója hangsúlyozta, hogy kiemelt fontosságú a megelőzés. Mint fogalmaznak, „az eddigi megfigyelések szerint nem maga a vírus, hanem az azzal járó láz vezethet komplikációkhoz. Ezért, ha valaki várandósan mégis megfertőződik, a szakemberek a lázcsillapítás fontosságát és a magzat rendszeres ultrahangos szűrését ajánlják”.

A kutatás jelentőségét mutatja az is, hogy eddig világszerte megoszlottak a szakmai vélemények az influenza és a veleszületett rendellenességek összefüggését illetően. A kutatócsoport eredményei szerint „az első trimeszterben előforduló influenza esetén nagyobb eséllyel születik az édesanyának nem genetikai eredetű fejlődési rendellenességgel bíró gyermeke”.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: PEAKSTOCK / SCIENCE PHOTO LIBRAR / LDA / Science Photo Library via AFP)