Kajütablak a tehénen: pillants a bendőjébe!

Az Ilinois-i Egyetem Állatorvosi Kara (University of Illinois at Urbana-Champaign College of Veterinary Medicine) weboldalán több kép is található bendőfisztulás tehenekről.

2008. május 19., 22:11

A sebészi beavatkozás általában két céllal történik. Az egyik, hogy különböző, takarmányozási célra használt hatóanyagok emészthetőségét, illetve bendőbeni lebomlását vizsgálják tudományos céllal végzett kísérletekben. A másik, elsősorban Észak-Amerikában alkalmazott módszer célja, hogy a fisztulával ellátott, egészséges állatok bendőtartalmát könnyen kivehesse az állat tulajdonosa, ha az állatnál esetleg bendőműködési zavar lép fel.

A Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Karának Állathigiéniai, állomány-egészségtani és állatorvosi etológiai tanszékének a vezetője, Dr. habil Brydl Endre egyetemi tanár elmondta: a "fistula" kifejezés sipolyt (lyukat) jelent, mely ebben az esetben egy üreges szervet, a tehén bendőjét köti össze a külvilággal. A "kanül" kifejezés pedig egy olyan, többnyire műanyagból, vagy gumiból készült eszköz, amelyet a sebészileg készített nyílásba helyeznek azzal a céllal, hogy a bendőből bendőtartalom, a külvilágból pedig idegen anyag ne kerülhessen a hasüregbe. Az eszköz zárható, ily módon a bendő üregébe sem kerülhet idegen anyag.

Magyarországon is végeznek ilyen sebészeti beavatkozásokat, azonban többnyire nem teheneket, hanem juhokat használnak erre a célra. Ennek elsősorban anyagi okai vannak: egy tehén értéke kb. félmillió forint, egy erre a célra alkalmas növendék juh ára pedig mintegy 20-30 ezer forint. „Egy takarmányozási célra használt hatóanyag biológiai hatékonyságát, illetve bendőbeli emészthetőségét egzakt módon csak ilyen fisztulás teheneken végzett tudományos kísérletben lehet megállapítani. Fontos tudni, hogy ez a beavatkozás az állat egészségi állapotát nem befolyásolja” – fűzte hozzá Brydl Endre.A „Hole cow”-al vagyis a „Lyukas tehenekkel” foglalkozó weboldalakon továbbá olvashatunk arról is, hogy a beavatkozás fájdalommentes.