Így törik fel a jelszavakat a csalók – ezt a hibát ne kövesse el
Aki erre nem figyel, nem lesz képes megvédeni magát a csalókkal szemben.
Ma már az internet nélkül elképzelhetetlennek tűnik az élet, és kétségtelen, hogy számos területen megkönnyíti az életet, hogy ma már távolról, a digitális rendszerek kihasználásával akár a hivatalos ügyek elintézéséhez is elegendő néhány kattintás. Csakhogy ez a csalók számára is új lehetőségeket teremtett – hívta fel a figyelmet a KiberPajzs.
Aki rendszeresen használja a világhálót, minden bizonnyal már sok weboldalon regisztrált, hiszen ez számos esetben szükséges ahhoz, hogy hozzáférhessen a személyes fiókjához. Az emailfiók vagy a bankszámla éppúgy jelszóval védett, mint sok esetben egy-egy kereskedő weboldalán a személyes fiók, amelyen keresztül leadhatóak az online rendelések.
Csakhogy minél több helyen regisztrál az ügyfél, annál nagyobb az esély arra, hogy elfelejti a belépéshez szükséges adatokat. Ennek elkerülése érdekében sokan ugyanazokat a jelszavakat adják meg mindenhol, ez azonban a kiberbiztonsági szakértők szerint nagy veszélyt jelenthet.
A csalók ezt a mulasztást használják ki
Ahogyan arról a 168.hu is beszámolt, a csalók számos különböző módszert vetnek be annak érdekében, hogy megszerezzék áldozataik személyes adatait vagy éppen pénzt szerezzenek tőlük valamilyen átveréssel. Az adathalászat végső célja is az, hogy a bűnözők pénzhez jussanak, ám előfordulhat, hogy ezekből kezdetben csak egy listát képeznek, amivel megalapoznak egy későbbi támadást.
A szakemberek ara figyelmeztettek, hogy már egy link megnyitása előtt ellenőrizni kell azt, hogy valós oldalra mutat-e az adott link. Amennyiben nem egyértelmű, mely céghez vagy intézményhez tartozik, esetleg egy magyar weboldal külföldi címet kapott, szinte biztos, hogy csalók állnak a háttérben. A már megnyitott weboldalon célszerű azt is megvizsgálni, hogy találunk-e formai hibát. A helytelen nyelvtan és a hibás helyesírás is gyanúra adnak okot.
Amennyiben valamilyen pénzügyi tranzakciót kellene elvégezni az oldalon, például mert korábban egy esetleges tartozásra figyelmeztettek üzenetben, még óvatosabbnak kell lenni, hiszen akár az is előfordulhat, hogy a bankkártyához tartozó adatok megadásával a bűnözők pillanatokon belül hozzáférnek a bankszámlához is. Ám ami a leglényegesebb: soha senki ne használja ugyanazokat a jelszavakat mindenhol. Ha ugyanis az egyik valamilyen módon kiszivárog, a csalók gyakorlatilag bármilyen egyéb oldalon is feltörhetik a személyes fiókokat, ezzel jelentős anyagi kárt okozva.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Pixabay)