65 év után bizonyították a B1-vitamin elméletet, ami mindent megváltoztat

Több mint hat évtizeddel egy merész elmélet felvetése után a kutatók végre megerősítették, hogy a B1-vitamin képes egy különösen reaktív molekulát stabilizálni vízben, ami áttörést jelenthet a zöld kémia területén.

2025. május 8., 12:46

Szerző:

1958-ban Ronald Breslow, a Columbia Egyetem kémikusa azt javasolta, hogy a B1-vitamin (tiamin) képes lehet egy karbén nevű, rendkívül reaktív molekulát létrehozni, amely kulcsszerepet játszik a sejtek anyagcsere-folyamataiban. A karbének azonban általában instabilak, különösen vízben, így az elméletet sokáig kétség övezte.

Történelmi áttörés: a B1-vitamin lehet a megoldás

Most, több mint hatvan évvel később, a Kaliforniai Egyetem (Riverside) kutatói, Vincent Lavallo vezetésével, sikeresen stabilizálták ezt a karbén molekulát vízben. Egy speciálisan tervezett molekuláris „páncélt" hoztak létre, amely megvédi a karbén központját a víztől és más reaktív anyagoktól, lehetővé téve a molekula hónapokig tartó stabilitását. A kutatók nukleáris mágneses rezonancia spektroszkópiával és röntgenkrisztallográfiával igazolták a karbén szerkezetét, ezzel megerősítve Breslow elméletét.

Ez a felfedezés nemcsak egy régóta fennálló biokémiai rejtélyt old meg, hanem

új utakat nyithat a gyógyszeripari és más ipari folyamatokban is.

A karbének gyakran használatosak fémalapú katalizátorokban, amelyek számos termék, például gyógyszerek és üzemanyagok előállításában játszanak szerepet. A karbének vízben történő stabilizálása lehetővé teheti a környezetbarátabb, biztonságosabb és költséghatékonyabb gyártási folyamatokat, mivel a víz nem mérgező és könnyen hozzáférhető oldószer.

A kutatás során alkalmazott módszerek más, eddig instabilnak hitt molekulák tanulmányozását is lehetővé tehetik, ami tovább bővítheti ismereteinket a sejtekben zajló kémiai folyamatokról. Ezek az eredményei új inspirációt adhatnak a természetes molekulák ipari alkalmazásához, és hozzájárulhatnak a fenntarthatóbb kémiai technológiák fejlődéséhez világszerte.

(Fotó: SCIENCE PHOTO LIBRARY / R3F / Science Photo Library via AFP)