Az emlékezés kínjai

1942 végére kb. 80 ezer zsidó munkaszolgálatos volt a keleti hadszíntéren a II. Magyar Hadsereg kötelékeiben.

2008. november 11., 19:34

2005-ben felmerült egy javaslat magánkezdeményezésre: adjon helyet a róluk szóló megemlékezésnek Budapest. Ennek érdekében 2007-ben munkához látott egy bizottság.

A legnagyobb gondot a helyszín megtalálása jelentette. Végül a VII. kerületi Bethlen Gábor tér 2.-re esett a választás. Nem volt más „szabad” terület sehol.

Pedig felmerült az eltávolított Zalka Máté-mellszobor helye, az eltávolított szovjet katonai emlékmű helye Óhegyen, az Erzsébet tér, sőt még a Vár is, ahol annak idején meghozták a zsidók sorsáról a döntéseket. A Józsefvárosi pályaudvar azért, mert innen szállították Nyugatra a kényszermunkás áldozatokat. Szóba jött a Nemzeti Lovarda is, hiszen itt sorolták őket munkaszolgálatos századokba. Vagy a Keleti pályaudvar külső vágánya, ahonnan elindult 1944 áprilisának végén az első vonat Auschwitz-Birkenauba.

Végül 2007 augusztusában született döntés. A VII. kerület készséges volt. A Bethlen Gábor tér rekonstrukció alatt áll, és ebbe a műveletbe illeszthető a 2. számú épület (iskola) kerítésének megbontása, valamint az emlékmű elhelyezése a kertben.
Ennyi a hivatalos információ.

Az augusztusi bizottsági bejáráskor említésre került, hogy az épület a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) tulajdona, ugyanúgy, mint a vele egy épületben lévő zsinagóga. A hely kiválasztásánál nagy súlyt kapott az érv, amely szerint itt „biztonságban” lesz az emlékkő.

2007-ben a bizottság bevonta munkájába a Budapest Galéria munkatársait, megkezdődött az érintett minisztériumok és szervek megkeresése, a pénzügyi eszközök biztosítása, valamint a pályázat meghirdetése.

A tervek szerint 2008 szeptemberében felavatásra került volna az emlékhely. Nem így történt.

A pályamű kész. Hivatalos állítás szerint a pénzek rendelkezésre állnak. 2008. október 16-án, a terület bejárása során kiderült hogy a téren végzett néhány kapavágáson kívül nem történt semmi.

Az eredeti tervek szerint az emlékmű avatása 2008 szeptemberében lett volna. Talán valamikor 2009 tavaszán lehet? Miért is tart ilyen sokáig? 2005-től 2009-ig?
64 év telt el.

Zsigmond Anna
egyetemi docens