Állattartóknak! Hogyan vágjuk le a kutyus túlnőtt karmát?
Aki kutyát vagy macskát tart, bizonyára ismeri a karmok jelentőségét. E folyamatosan növő képződmények a lakásban tartott állatok esetében különösen sok problémát okozhatnak, s nemcsak a nekik otthont nyújtó embereknek, hanem a kedvenceknek is. A túlnőtt karom számukra is kellemetlenségek forrása, ezért röviden tartása - ha szükséges: karomvágással - gazdáik egyik kötelessége. Mi a teendő kutyák esetében?
A kiskutyák esetében a karomvágás elengedhetetlen, hiszen a kölykök még az anyjuk mellett vannak, nem sokat mozognak, és nem koptatják a karmukat. Emiatt az túlnő, könnyen beakadhat, letörhet, nem is beszélve arról, milyen kellemetlen, ha karmukat - akár csak játékból is - bőrünkbe mélyesztik.
A felnőtt állat karmainak a kopása viszont attól függ, hogy milyen talajon koptatja azt. Ha betonon, vagy aszfalton jár mindennap, akkor a karomvágással nem kell majd bajlódnunk, ha viszont csak a lakásban, a szőnyeggel borított padlón, akkor bizony szükség van a segítségre. Öregkorban pedig a szaruképletek növekedése felgyorsul, ezért előfordulhat, hogy gyakrabban kell karmot vágatni, mint korábban - írja az MTI szakértője.
Hogyan vágjuk le a kutya túlnőtt karmait?
Az első feladat a megfelelő eszköz kiválasztása. Az embernél használatos eszközök a kutyák számára nem megfelelőek, hiszen az ő szaruképleteik sokkal keményebbek, és vastagabbak, ezért ne próbálkozzunk se körömollóval, se pedig a barkácseszközök közé tartozó csípőfogóval, harapófogóval! A megfelelő, speciális karomvágók állatfelszerelési boltokban kaphatók, és távtartóval is el vannak látva, hogy ne vágjuk könnyen túl a karmokat.
A karmot bárki levághatja, de mivel a karomban vérerek és idegek is találhatók, ezért jobb szakemberre bízni a műveletet. Sajnos nem egyszerű feladat, még akkor sem, ha látszólag annak tűnik is! A legnagyobb nehézséget az okozza, hogy nem lehet egyszerre sokat levágni a megnőtt karomból, mert a benne lévő ér és ideg nagyon közel a karom végéhez, így ha túl sokat sikerül levágni, akkor az fájni is fog, és egy ideig erősen vérzik is. A karom színe is sokat számít. Világos (fehér) színű karom esetén napfénynél jól látszik a benne futó ér. Feketén pigmentált karom esetén azonban nem látjuk az eret, így könnyen belevághatunk. A másik fontos dolog, hogy a túlnőtt karomban túlnő az azt tápláló ér is, és előfordul, hogy az egyébként normál hosszúságúra levágott karom mégis vérzik. Ezt még a szakembernek (állatorvos, kozmetikus) sem sikerül minden esetben ezt elkerülni. A vérzés általában pár perc múlva magától eláll, de ezt elősegíthetjük, ha az állatot belekarmoltatjuk egy egyszerű szappanba. A szappanforgácsok eltömeszelik a járatot, és mechanikusan megállítják a vérzést.
A karom levágásával megpróbálkozhatunk mi magunk is, de első alkalommal mindenképpen kérjünk segítséget - tanácsolja az MTI cikke.
Hogyan fogjunk hozzá? Először az állatot rögzíteni kell, mert ha ficánkol, könnyen belevághatunk a karomba. Kiskutyákat ölben, a nagyobb kutyákat pedig segítséggel tudjuk rögzíteni. Kérjünk meg valakit, hogy az adott lábat szilárdan tartva segédkezzen nekünk. Ha a kölyök nagyon eleven, akkor azt az időpontot válasszuk, amikor evés után édesdeden alszik, és (viszonylag könnyen) hagyja magát. Ha már kölyökkorban hozzászoktatjuk e művelethez kedvencünket, akkor később már nem fog problémát okozni a karomvágás, mert az állat egyszerű rutinnak fogja majd fel.
A karmok közül elsősorban az úgynevezett farkaskarmok nőnek túl a legkönnyebben. Ezek számfeletti ujjak, és a hátsó végtagokon okoznak nagy gondot, mivel ezek nem érnek le a földre, így hamar és könnyen túlnőhetnek. Alapvetően két gondot okoznak: a túlnőtt karom könnyen beakadhat, és leszakadva súlyos vérzést okozhat, illetve egyszerűen belenőhet a bőrbe, belefúródhat az izomba és az állat lesántulását okozhatja. A farkaskarmokat a születést követően (ha vannak) az állatorvos rutinszerűen teljes egészében levágja. Ez napos korban csupán egy vágás, felnőtt korban viszont altatással járó komoly műtét, amit mindenképpen ajánlatos elvégeztetni.
Ha valamelyik lábujj kifordul és nem szabályos (talajra merőleges) irányban növekszik, akkor szintén szükséges a karomvágás. Nem tud megfelelően kopni az idősebb, már kevesebbet mozgó ebek karma sem, így ők is rendszeres kontrollt igényelnek.
Akkor kell a karmot vágatni, ha a nyugalmi testhelyzetben álló kutya karma már a talajra ér és a testsúlyt tartja, illetve ha járáskor hallani a karmok kopogását. A normális, rendesen kopott karom sosem ér teljes felületével a talajra.
Kevés olyan egészséges kutya van, amelyiknél e műveletet rendszeresen el kell végezni, mert ha egy kutya a fajtának megfelelő tartási körülmények között él, akkor járkál, és szaladgál annyit, hogy ugyanannyi karom növekszik, mint amennyi lekopik. Az egyensúly akkor borul föl, ha valamilyen betegség vagy anyagcserezavar folytán intenzívebbé válik a szaruképződés, vagy a kutya kizárólag puha talajon és padozaton járkál.