A világ egyik legritkább madarának a nyomára leltek Dél-Ausztráliában

A világ egyik legtünékenyebb madarának, az éjjeli papagájnak a tollát találták meg kutatók Dél-Ausztráliában. Bő egy évszázada ez az első bizonyítéka jelenlétének a régióban.

2017. szeptember 15., 00:10

Az éjjeli papagáj – írja a Híradó honlapja – a világ legritkább madárfajai közé tartozik, 2013-ig kihaltnak hitték. Akkor egy ausztrál természettudósnak sikerült lencsevégre kapnia az egyik élő példányát Queensland államban. Azóta már Nyugat-Ausztráliában is kiszúrták.

A queenslandi megfigyelést végző John Young, valamint Keith Bellchambers, az Ausztrál Vadvédelmi Felügyelőség ökológusa most feltárta, hogy a faj Dél-Ausztráliában is honos. Az apró, sárgászöld madár egyik tollát találták meg egy zebrapinty fészkében, a félreeső Eyre-tónál, miután korábban egy, a régióban kihelyezett kameracsapdával elmosódott fotót is készítettek.

A pinty viszonylag friss fészke Young szerint azt jelzi, hogy a tollat az elmúlt hetekben, egy néhány száz méteres sugarú körben gyűjthette be. A Nyugat-ausztráliai Múzeum ornitológusa megerősítette, hogy tényleg a papagájtól származik a toll.

tünékeny madarat egyébiránt 1883-ban észlelték utoljára a tó környékén. A következő lépés lakókörzetének, valamint az állomány méretének feltérképezése.

A kutatók évtizedekig attól tartottak, hogy az éjszakai életmódú, sivatagot kedvelő papagájfaj kihalt, mivel 1912 és 1979 között egyáltalán nem látták, és azóta is csak maroknyi észlelést dokumentáltak a 2013-as, egyértelmű fotóbizonyítékig.

2012-ben a Smithsonian Magazine a világ öt legrejtélyesebb madara között az első helyre sorolta a papagájt.

Az Ausztráliában őshonos, a Nemzetközi Természetvédelmi Unió által veszélyeztetettnek nyilvánított faj állománya a becslések szerint 50–250 egyedre rúghat a vadonban, és ez a szám hanyatlik.