Döntetlent játszott Hollandia Ecuadorral, Katar kiesett

A holland válogatott 1-1-es döntetlent játszott az ecuadori csapattal a katari  labdarúgó-világbajnokság pénteki játéknapján, így a házigazda már biztosan kiesett az A csoportból a második fordulót követően.

2022. november 25., 19:11

Eredmény, csoportkör, 2. forduló, A csoport:

Hollandia-Ecuador 1-1 (1-0)

al-Rajjan, Halifa Stadion, 44 833 néző, v.: Musztafa Gorbal (algériai)

gólszerzők: Gakpo (6.), illetve Valencia (49.)

sárga lap: Méndez (57.)

Hollandia:

Andries Noppert - Daley Blind, Nathan Aká, Virgil van Dijk, Jurriën Timber, Denzel Dumfries - Davy Klaassen (Steven Berghuis, 69.), Frenkie de Jong, Teun Koopmeiners (Marten de Roon, 80.) - Cody Gakpo (Wout Weghorst, 79.), Steven Bergwijn (Memphis Depay, a szünetben)

Ecuador:

Hernán Galíndez - Pervis Estupinán, Piero Hincapié, Félix Torres, Jackson Porozo, Angelo Preciado - Michael Estrada (Jeremy Sarmiento, 74.), Moisés Caicedo, Jhegson Méndez, Gonzalo Plata (Romario Ibarra, 90.) - Enner Valencia (Kevin Rodríguez, 90.)

I. félidő:

6. perc: Aké indította a hollandok támadását, Klaassen lekészítette a labdát Gakpónak, aki a tizenhatos vonaláról a hálóba lőtt (1-0).

II. félidő:

49. perc: Estupinán lövése kipattant Noppertről, de éppen Valencia elé, aki közvetlen közelről a hálóba passzolt (1-1).

A hollandok a meccs elején vezetést szereztek, és bár támadásban maradtak, de újabb helyzet nem adódott előttük. A félidő közepén Ecuador, amely hét meccs után kapott ismét gólt, átvette a kezdeményezést, a 32. percben Valencia bombáját Noppert védte bravúrral, majd az első félidő utolsó percében les miatt maradt el az egyenlítés.

A második felvonást az ecuadoriak remekül és góllal kezdték, ez volt az első találat, melyet a hollandok dél-amerikai csapattól kaptak világbajnoki csoportmeccsen. Immár Valencia nevéhez fűződik Ecuador legutóbbi hat világbajnoki gólja, korábban csak a portugál Eusébio, az olasz Paolo Rossi és az orosz Oleg Szalenko tudott egymást követő hat alkalommal hálóba találni a vb-ken.

Az 59. percben Plata a keresztlécre bombázott, és a folytatásban is közelebb állt a győztes gól megszerzéséhez Ecuador, mivel összesen 14 kapura lövése volt a két holland próbálkozással szemben.

A hollandok immár 16 mérkőzés óta veretlenek dél-amerikai ellenféllel szemben, legutóbb Brazíliától kaptak ki egy barátságos meccsen 1999-ben. Louis van Gaal harmadik szövetségi kapitányi időszakában, vagyis tavaly szeptember óta továbbra is veretlen a csapata, amelynek 12 győzelem mellett ez volt az ötödik döntetlenje. A holland szakvezető hat győzelemmel és három döntetlennel továbbra is veretlen a világbajnokságokon, ezzel beállította az olasz Vittorio Pozzo – nyolc siker, egy döntetlen – rekordját.

Ecuador a legutóbbi 17 mérkőzéséből csak egyet veszített el.

Katar kiesett

A labdarúgó-világbajnokságok történetében másodszor fordult elő, hogy a rendező ország válogatottja már a csoportkörben búcsúzott. Katart megelőzően 2010-ben a Dél-afrikai Köztársaság csapata esett ki már az első szakaszban.

A vb-k történetében eddig hatszor fordult elő, hogy a házigazda nyerte meg a tornát, legutóbb 1998-ban Franciaországnak sikerült ez a bravúr. Az öt vb-diadalával rekorder Brazília számára viszont balul sikerültek a hazai szereplések: 1950-ben a Maracana Stadionban 200 ezer néző előtt 2-1-re kikapott az aranymeccsen Uruguaytól, míg 2014-ben az elődöntőben megalázó, 7-1-es vereséget szenvedett Németországtól.