Cserélni kellett a magyar olimpikonok érmeit, az ok elképesztő
A párizsi olimpia idején megható és feledhetetlen pillanatok voltak, amikor a magyar sportolók átvették az érmeiket.
A magyar kajakos Fojt Sára két érmet is nyert, az egyiket kajak négyesben, a másikat párosban Pupp Noémivel. Amit a négyes harmadik helyéért kapott, az kezdett el kopni. A most 22 éves Muhari Eszter mindjárt az első napon, vagyis tavaly július 27-én bronzérmes lett. A sportlövő Major Veronika indiai riválisát győzte le, és így állhatott fel a dobogó harmadik helyére. Sportolóink most újra átélhették az éremátadás örömét, noha nem önszántukból.
A magyar csapat három bronzérmese közel egy évvel az olimpia után ismét átvehette az érmeket, írta meg az olimpia.hu. Ezúttal már nem Párizsban, hanem a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) székházában, de már új, tökéletes állapotban. A speciális, azonos gravírozású változatok az eredetivel teljesen megegyeznek, azzal a különbséggel, hogy ezek nem mennek tönkre néhány hónap alatt, mint a párizsiak.
„Olimpiai bajnokként pontosan tudom, mit jelent a kezetekben tartani az érmet, amelyekben évek, sőt, olykor egy élet munkája tükröződik vissza” – mondta a MOB elnöke, Gyulay Zsolt. Az eseményen kiemelte, örül, hogy a sérült érmeket gyorsan és hibátlan formában visszaadhatták a sportolóknak.
„Ez ugyanaz az érem, amiért megküzdöttetek, csak most már olyan formában, ahogyan azt megérdemlitek” – tette hozzá.
Mi történt pontosan a magyar sportolók érmeivel?
Az érmeket a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) és a francia állami pénzverő közösen gyártotta. A verseny után azonban több sportoló is arról számolt be, hogy bronzérmük elszíneződött vagy kopottas lett, darabok hullottak le róla.
Major Veronika azt mondta, karácsonykor már szinte rá sem nézett, nem mutogatta, mert bármennyire is büszke volt rá, felvenni se tudta, a leváló réteg a ruháját is megfogta, annyira kopott.
A MOB kezdeményezte a cserét, mely hivatalos úton zajlott: a sportolók leadták az eredeti érmüket, és jó minőségű, új darabokat kaptak helyette.
Fojt Sára meghatódva fogadta az érmet: „Nagyon örülök, hogy újra a nyakamba került ez az érem, csillogósan, fényesen. Ahogy hazamegyek, beteszem egy dobozba, nehogy bármi baja legyen, vagy megsérüljön, mint a régi.”
Major Veronika is érzelmesen beszélt: „Sokszor hatódom meg a könnyekig … most szerintem nincs is okom rá, hiszen ez az esemény is meghatározó pillanat az életemben … nagyon örülök, hogy a szervezők foglalkoztak az érmek pótlásával.”
Muhari Eszter pedig így nyilatkozott: „Érzelmes pillanatokat éltünk át … még mindig nagyon sokat jelent … Jó érzés, hogy újra a kezemben tarthatom ezt az érmet.”
A párizsi olimpián használt érmeket a NOB felügyeletével a francia állami pénzverdében készítették, hagyományos fémöntési technológiával, ötvözetük bronz (réz és ón), felületükön pedig speciális bevonat van az eredeti külső és szín megtartására. Az érmék gravírozása és jelölése megegyezik az eredeti tervekkel. Az újonnan átadott darabok pontosan ugyanolyan méretűek és kidolgozásúak, mint az eredetiek.
(Fotó: Yosuke HAYASAKA / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP)