Túlkínálat van Budapest belvárosában az albérletpiacon
Budapesten a belvárosban 20-30 százalékkal több ingatlant kínálnak hosszú távú bérlésre, mint egy évvel korábban, a havi díjakban a tavalyi csökkenés után idén stagnálásra számít a Duna House.
Kétszery Zsuzsa, a Duna House ingatlankezeléssel és bérbeadással foglalkozó cége a Home Management vezetője a csütörtöki közleményben kifejtette, a belvárosi albérletpiac két legfontosabb mozgatórugóját a külföldi turisták és diákok jelentették – írja az MTI.
Ez a két csoport a bérlők körülbelül 80 százalékát tette ki az elmúlt években, így a változások jelentősen befolyásolhatják a következő időszak bérleti piacát. Hozzátette, a néhány külföldi diák és munkavállaló mellett most inkább a magyar bérlők jellemzőek a belvárosi piacon, a vendéglátóhelyek újraindítása enyhébb mértékben fokozhatja a keresletet a nyári szezonban, de a kínálati oldal még mindig jelentősen erősebb.
A Home Management tapasztalatai szerint 2021 is a bérbe vevőknek fog kedvezni, így a bérbeadóknak a jelenlegi árszinteken érdemes minél hosszabb távú szerződéseket kötni a bérleti hozam maximalizálása miatt.
Arról is beszámoltak, hogy a turizmus szinte teljes leállásával az eddig rövidtávú kiadásra szánt lakások legnagyobb részét még mindig hosszútávon adják ki a befektetők. Várhatóan nyáron még nem lesz jelentős növekedés ebben a szegmensben, ráadásul az érkező turistákért a hotelek, szálláshelyek is versenybe szállnak a kedvezőbb árakkal. A rövidtávú lakáskiadást tekintve hosszabb távon a kerületek közötti különbségek felerősödhetnek az eltérő önkormányzati szabályozásoknak köszönhetően: a szigorúbb feltételeket megkövetelő kerületekben visszaszorulhat, míg az enyhébb feltételeket megkövetelő kerületekben dinamikusabban indulhat újra a turizmussal együtt a rövidtávú piac, így emelve a keresletet és az árakat a turisták által.
A felsőoktatásban az új tanév oktatási rendjének kihirdetése befolyásolhatja ősszel a piacot. Amennyiben nem lesz újabb járványhullám és normál tanítási rendben zajlanak majd az oktatások, akkor augusztusban és szeptemberben újra megjelenhetnek a magyar és külföldi diákok, akik a kereslet volumenében és összetételében is jelenthetnek pozitív változást. A kormány által bejelentett Diákváros az idén még biztosan nem, de a következő években már befolyásolhatja a lakásbérleti piacot is – olvasható a Duna House közleményében.
(Kiemelt képünk illusztráció: Pesti Hírlap archív)