Itt a meghökkentő adat: kiderült, hogy a magyarországi kastélyok hány százalékát veszik meg külföldi vásárlók
A privát kastélyok szegmense az ingatlanpiac egyik legérdekesebb részét képezik. De vajon kik vásárolnak kastélyt ma Magyarországon, magyarok vagy külföldiek?
A magyar kastélyok adásvételi piacáról készített hosszú és részletes elemzést a Pénzcentrum. Az összeállítást egy rendkívül érdekes adat kiemelésével ajánljuk az ön figyelmébe.
Ki vesz kastélyt ma Magyarországon?
Csorba Dániel, a Kalmárok podcast házigazdája, a Dandan Realty társalapítója azt nyilatkozta, hogy ezeket a luxusingatlanokat elsősorban hazai vásárlók keresik. Azt mondja, a KSH statisztikái szerint a külföldiek a piac 5-7%-át fedik le, és közülük a legtöbbet költő csoportot a vietnámiak alkotják.
„Nyilván vannak külföldi vásárlások nagy értékű ingatlanoknál, de ez üzletek 95%-a magyarok között köttetik meg”
Máté Ferenc, a Duna House vezérigazgató-helyettese ugyanerről a témáról abban a kontextusban beszél, hogy a vevők mit terveznek a frissen megszerzett kastéllyal: bele szeretnének-e költözni, vagy hasznosítani szeretnék-e inkább, például úgy, hogy szállodát csinálnak belőle. A szakértő szerint a külföldiek körében az előbbi a gyakoribb:
„A tehetősebb, zömében külföldi vásárlók sok esetben magáncélra, egy csendes, elvonulásra alkalmas, különleges vidéki birtok kialakítására választanak ilyen ingatlant.”
Az Otthon Centrum képviselője arról számol be ugyanebben a riportban, hogy bár náluk akadt kínai, orosz és kirgiz vevő is, szerintük is egyértelműen magyarok vásárolnak a leggyakrabban magyarországi kastélyt.
790 millió forintért kelhet el az egyik legszebb balatoni kastély
A Sonline.hu írta meg a múlt hónapban, hogy új gazdát keres Fonyód egyik legszebb épülete, az impozáns Zichy-kastély. Az épület nem csupán amiatt vonzó, mert igazán festői környezetben található, hanem amiatt is, mert gazdag történelme van. A portál felidézi, hogy a kastélyt eredetileg Zichy Béla gróf és családja használta nyári rezidenciaként.
Az 1990-es években családi összefogásnak köszönhetően sikerült a kastélyt felújítani, ami így visszakapta az eredeti állapotát, és újból feléledt. A lap cikkéből kiderül, hogy a család minden tagja részt vett a renoválásban, és jelenleg is családi tulajdonban van az épület. Azonban a családtagok már nem élnek Fonyódon, nincs idejük foglalkozni az épülettel, emiatt döntöttek az eladás mellett.
(A fent kiemelt képen a gödöllői Grassalkovich-kastély főbejárata látható. Fotó: Wikipédia/Rimanóczy Jenő)