Nagyot gurított a Temu, így kerülné el a kivéreztetést a kínai webshop

A Temu mindent megtesz, hogy leszámoljon kínai gyökereivel. Most épp azt állítja, hogy Bostonban van a székhelye, de riválisa, a Shein is Szingapúrba tette át a központját. Csakhogy nem ez a legnagyobb baj a webshopokkal.

2024. július 22., 13:51

Szerző:

A Temu azt állítja, hogy Bostonban van a székhelye, míg riválisa, a Shein pedig Szingapúrba tette át a központját. Mindez azonban nem akadályozza meg az amerikai és európai politikusokat – akik aggodalommal figyelik a kiskereskedők Kínához fűződő kapcsolatait – abban, hogy alapos vizsgálatoknak vessék alá a webshopokat – számolt be az ITBusiness.

Korábban megírtuk, az Európai Unió jelenleg a külföldi online platformok olcsó árucikkeire kivetett importvámokon dolgozik, hogy bezárja azt a kiskaput, amely az AliExpress, a Temu és a Shein számára előnyös volt. Az Egyesült Államokban a törvényhozók ugyanakkor ennél tovább mentek, és adatvédelmi, valamint kényszermunkával kapcsolatos aggályokat vetettek fel a Temuval kapcsolatban, sőt Arkansas állam be is perelte a céget. A Shein, miután szintén kényszermunkával kapcsolatos vádakkal szembesült az Egyesült Államokban, inkább Londonban próbálja tőzsdére vezetni részvényeit.

Adathalászatot végez a Temu?

Megjelenése óta a Temut rengeteg vád érte, melyeket a cég – többek között a szerkesztőségünkhöz eljutott közleményeiben – minden eszközzel próbál tagadni. Komoly bírálat például ellene, hogy nem csak az olcsósága révén újító a piacon, hanem azzal is, hogy gyakorlatilag nyíltan végez adathalász tevékenységet a felületein keresztül. Vagyis ha valaki a kínai webáruházon keresztül vásárol, személyes adatai a kínai állami propagandához kerülhetnek, és globális propagandacélokra használhatják fel azokat – állította korábban az ASPI (Australian Strategic Policy Institute) ausztrál független védelmi és stratégiai kutatóintézet egy május elején közzétett jelentésében. Ebben a kínai technológiai cégek, és a kínai propagandaminisztérium közötti kapcsolatot térképezték fel.

A kutatás vezetője, Samantha Hoffman a Washington Postnak elmondta, hogy a kínai állam arra használja fel a cégeket Kínában és globálisan, hogy stratégiai fontosságú adatokhoz jusson hozzá, amiket aztán propagandacélokra használnak fel. A jelentés szerint ezen cégek egyike a Temu, ami nagy mennyiségű adatot gyűjt össze, amit aztán valószínűleg megoszt a kínai propagandarendszerrel.

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: NurPhoto via AFP)