Viszlát Temu? Európában ez vethet véget a kínai óriás uralmának

A Temu egész Európában népszerű, ám az egyik országban már megpróbálják szabályozni a cég egyeduralmát.

2025. február 4., 13:32

Szerző:

Az elmúlt években egyre többen rendelnek a kínai webshopkból, és apránként szinte az összes országba beszivárgott a Temu és a Shein. Az ázsiai óriások egyik nagy előnye, hogy nagyon olcsón kínálják a termékeiket, és szinte bármit meg lehet náluk vásárolni. Németországban azonban szeretnék visszaszorítani a Temut, írta meg az Infostart a Der Spiegel nyomán.

Így szorítaná vissza a Temu uralmát a német kormány

Az információk szerint, a német kormány egy e-kereskedelmi akciótervvel szabna gátat a bizonytalan minőségű áruknak, és a terveik között szerepel, hogy eltörölnék a vámmentességet is. A Der Spiegel szerint a kormány e-kereskedelmi akciótervet hagyott jóvá. Az intézkedésnek az a célja, hogy az online kereskedelemre vonatkozó hatályos jogszabályokat érvényesíteni tudják a harmadik országbeli szolgáltatókkal szemben.

Főként olyan áruházakról van szó, mint a Temu vagy a Shein. Emellett az akcióterv szorosabb együttműködést, valamint több hatáskört irányoz elő, annak érdekében, hogy érvényesíteni tudják nemzeti és európai szinten a jogszabályokat. A lap szerint, a német kormány támogatja azt a tervet, hogy a jövőben a 150 eurós vámmentességi határt eltöröljék. Jelenleg a EU-n kívüli országokból érkező rendeléseknél a csomagok után nem kell vámot fizetni, ha azok kisebb értékűek, mint 150 euró. Ugyanakkor a szolgáltatókat azzal vádolják, hogy sok esetben emiatt nem jelentik be a csomag tényleges értékét.

A becslések szerint, 2024-ben négymilliárd csomag érkezett az uniós országokba e-kereskedelmi platformokon. Az SPD parlamenti képviselőcsoportjának adati szerint naponta 400 ezer csomag érkezik Németországba.

Az említett intézkedések révén szeretnék elérni, hogy az online kerekedői platformok a jövőben nagyobb felelősséget vállaljanak az általuk értékesített termékekért. Emiatt a német kormány felszólította az Európai Bizottságot, hogy alkalmazzák a digitális szolgáltatásokról szóló törvényben foglalt szankciókat. Azt szeretnék elérni, hogy a bíróságok kellően elrettentő hatást váltsanak ki.

Robert Habeck, gazdasági miniszter szerint ennek a tervnek a lényege, hogy biztosítsák a tisztességes versenyt, valamint megakadályozzák, hogy nem biztonságos termékek jussanak az országba.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)