Étterembe készül az újévben? Akkor erről jobb, ha tud!
Módosulnak az éttermekben felszámolható szervízdíjra vonatkozó szabályok.
A szervízdíj kérdése évek óta komoly vita tárgyát képezi, sokan ugyanis úgy érzik, hogy az éttermek átláthatatlanul vagy túlzó mértékben számolja fel ezt a költséget. Éppen ezért 2025. január 1-jétől a magyar kormány új szabályozást vezet be, amely rendet tesz minden étteremben, és véget vet a káosznak – írja a hvg.hu.
Így maximalizálják a szervízdíjat az éttermekben
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) bejelentése szerint az új előírások pontosan meghatározzák majd, hogy magánszemélyek fogyasztása esetén a szervízdíj legfeljebb a számla bruttó végösszegének 15 százaléka lehet. Ha céges számláról van szó, a határ valamivel magasabb: ebben az esetben a maximális felszolgálási díj 20 százalék. Az éttermek tehát jövőre nem léphetik át ezeket a határokat, de ha mégis megteszik, az nemcsak tisztességtelen lesz, de jogszabályokba is fog ütközni.
Az új szabályozás alapján érdemes 2025-től alaposan átnézni az éttermi számlákat. Ha azon azt látjuk, hogy az étterem nem jár el jogszerűen, úgy érdemes udvariasan jelezni a problémát a helyszínen, vagy ha nem sikerül megoldani, fogyasztóvédelmi panaszt tenni.
De mi is az a szervízdíj?
A szervízdíj a közhiedelemmel ellentétben nem jut el közvetlenül a munkavállalókhoz, hiszen ennek a díjnak más szerepe van: egy olyan plusz bevételről van szó, amelyet a cég felhasználhat, többek között a munkabérek fejlesztésére is. Ezt ugyan fel kell tüntetni a számlán és az étlap alján is, ám egyes vendéglátóhelyeken ezzel könnyen meg is tévesztik a vendéget, aki végül egy akár 20 százalékkal magasabb számlát is kénytelen lesz kifizetni, mint amit az ételek ára alapján saccolt.
A szervízdíj nem azonos a borravalóval
A hvg.hu a cikkében egyébként felidézi, hogy utoljára a Gyurcsány-kormány idején volt maximalizáva a felszolgálási díj, 15 százalékban. Az intézkedést 2009-ben vezették ki.
A tárca jelezte azt is, hogy a felszolgálási díj nem azonos a borravalóval, amit minden esetben önkéntesen fizet a vendég. Ez a jelenlegi jogszabályok alapján akkor adómentes, ha a számlától külön, készpénzben adja oda a vendég a pincérnek, vagy olyan tárolóba helyezi, ahonnan a munkavállalók osztják szét egymás között. Amikor azonban a számlával együtt fizetik, vagy átutalják, illetve, ha a tároló tartalmát a munkáltató osztja szét, akkor már adó- és járulékfizetési kötelezettség terheli.