Nyugdíj: nagy segítség a nyugdíjba vonulóknak az idei szorzó

Farkas András nyugdíjszakértő szerint, valódi elixír az idei szorzó a nyugdíjasoknak

2025. április 9., 13:04

Szerző:

2025-ben 13,3 százalékkal emelkednek a nyugdíjszámítást meghatározó valorizációs szorzók – derül ki a március végén megjelent kormányrendeletből. A változás különösen fontos azok számára, akik idén vonulnak nyugdíjba, mivel a valorizáció révén magasabb lehet a megállapított nyugdíjuk összege, írta meg a 24.hu.

Így segít az idei szorzó a nyugdíjasoknak

A valorizáció a nyugdíjszámítás egyik kulcseleme: a korábbi évek kereseteit a nyugdíjba vonulás előtti év átlagkereseti szintjéhez igazítja. Ez azt jelenti, hogy az 1988-tól kezdődően elért, nettósított éves kereseteket az adott évre meghatározott valorizációs szorzóval megszorozva korrigálják az infláció és a bérek növekedése miatt bekövetkező elértéktelenedést. Enélkül a sok évvel ezelőtti keresetek torzítanák a nyugdíj számítását. A 2025-ben megállapított nyugdíjak esetében a 2023-as és korábbi kereseteket kell a 2024-es kereseti szinthez igazítani – a friss, 13,3 százalékos valorizációs szorzókkal.

A valorizációs rendelet 95 ezer ember számára bír közvetlen jelentőséggel idén – különösen azok számára, akik 2025 első hónapjaiban adták be nyugdíjigénylésüket. Az ő végleges nyugdíjösszegük megállapítása április 15-ig történik meg. Addig csak nyugdíjelőleget kaphatnak.

A valorizáció mind a korbetöltött öregségi nyugdíjra, mind a nők kedvezményes nyugdíjára vonatkozik, mivel az összegek számításának módszertana megegyezik. Idén nyugdíjba vonulhatnak:

  • a férfiak, akik 2025-ben töltik be a 65 éves korhatárt, vagy akik korábban betöltötték, de halasztották a nyugdíjigénylést;
  • a nők, akik 2025-ben töltik be a 65 évet, illetve azok is, akik idén teljesítik a 40 év szolgálati idő feltételét, vagy korábban megfeleltek ennek, de a kérelmet idén adják be.

A valorizáció hatása: minél később, annál kedvezőbb

A valorizációs szorzók évről évre növekvő tendenciája miatt egy azonos életpályát bejárt személy is jobban járhat, ha később igényli a nyugdíjat. Ezért a szakértők – köztük Farkas András nyugdíjszakértő – régóta sürgetik, hogy a valorizáció időbeli torzító hatását valamilyen nyugdíjemelési korrekcióval is kompenzálják. Farkas András az idei, 13,3 százalékos emelkedést egyenesen „elixírnek” nevezi – nem csodaszer, de komoly segítség azoknak, akik most készülnek nyugdíjba.

 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Pexels)