Titkos nyugdíjjelentés: drámai szigorítások jöhetnek

Az OECD javaslatcsomagot állított össze a magyar nyugdíjrendszer átalakítása kapcsán. 

2024. szeptember 27., 12:10

Szerző:

A magyar kormánynak június 30-ig kellett volna bemutatnia azt a nemzetközi nyugdíjjelentést, ami az első lépése lenne az Európai Bizottság felé megígért nyugdíjreformnak. Ez a bemutatás azonban nem történt meg, holott 2025. március 31-ig kell hatályba is kellene léptetni a nyugdíjreformról szóló jogszabályt. Ennek kapcsán készített egy jelentéscsomagot az OECD, melyet most a GRANTIS tett közzé.  

Nyugdíjkorhatár-emelés

A javaslatcsomag tanúsága szerint a nyugdíjkorhatárt a várható élettartamhoz igazítanák, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy év növekedés 65 éves kortól a várható élettartamban 8 hónappal növelné a nyugdíjkorhatárt. Mint írják, ezzel a megoldással 2045-re 67 év lenne a nyugdíjkorhatár és 69 év lenne 2070-re, persze csak ha valóban elindul a reform 2025-ben.  

Nők40 

Lehetőség lenne ugyanakkor a korai nyugdíjazásra is, ám ez alacsonyabb nyugellátást jelente azok számára, akik ezzel az opcióval élnek. Azonban a munkavállalók maguk dönthetnék el, hogy alacsonyabb nyugdíjat akarnak hosszabb ideig, vagy magasabbat, de rövidebb időre. Az OECD szerint a korai nyugdíjazás legfeljebb két évvel lehet korábbi a nyugdíjkorhatárnál, mert csak így nem jelentene extra terhet. A szervezet jelentésének tanúsága szerint a Nők40 is fokozatosan szigorodna: az OECD úgy véli egy alsó korhatárt – a javaslat szerint ez 60 lenne – kellene bevezetni és/vagy a szükséges szolgálati éveket kellene fokozatosan megemelni. Közlésük szerint ez a fokozatos emelkedés 1,1 százalékos megtakarítást eredményezte 2070-ben GDP-arányosan. A szervezet egyébként felvázol egy olyan lehetőséget is, hogy a kormány lassan vezesse ki a Nők40-et, egészen addig, amíg a nyugdíjkorhatár nem lesz megegyező a nők és a férfiak esetében. A jelentés szerint így nagyban nőne a nők jelenléte a munkaerőpiacon, valamint hozzávetőlegesen 1 százalékkal csökkenne a költségvetési teher is. 

13. havi nyugdíj, járulékemelés 

Az OECD javaslata szerint a 13. havi nyugdíjnak indexált felső határa lenne, vagyis maximalizálva lenne, mennyit lehet kifizetni, ezzel szintén a költségvetésben keletkezne megtakarítás. A járulékemelést is felvetik a jelentésben, a javaslat szerint 10,8 százalékponttal kellene emelni 2070-ig a mostani 21,65 százalékról 32,5 százalékra. Továbbá felmerült az is, hogy csak a keresetek helyett, a keresetek és az infláció keveréke alapján történne a nyugdíjak megállapítása. Ezen túlmenően javasolják a nyugdíjskála átalakítását is, továbbá a járulékok és kifizetések egymáshoz történő igazítását.

Romokban az öngondoskodás 

AZ OECD egyébként azt is megjegyzi, hogy Magyarországon „extrém alacsony” az öngondoskodás mértéke a többi OECD tagországhoz viszonyítva. Az okok között egyebek között felsorolják a magánnyugdíjak államosítása miatti bizalomvesztést, de az alacsony pénzügyi edukációt is. 

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Freepik)