Vége a találgatásoknak, így változik jövőre a minimálbér
Megszületett a megállapodás a minimálbér és a garantált bérminimum jövő évi összegéről.
Eddig kellett várni, végre megszületett a három évre szóló, a minimálbér és a garantált bérminimum összegét fixáló megállapodás a versenyszféra és a kormány Állandó Konzultációs Fórumán – számolt be a haszon.hu. Kiderült, mennyivel emelkedik a következő három évben a minimálbér és 2025-ben a garantált bérminimum. Íme a konkrét számok:
- A minimálbér 2025-ben 9 százalékos emeléssel 290 800 forintra növekszik, 2026-ban 13 százalékkal, 2027-ben pedig további 14 százalékkal fog emelkedni az összege;
- A garantált bérminimum 7 százalékkal emelkedik, a jelenlegi 326 ezer forintos összeg 348 800 forintra emelkedik.
Ezen felül bérajánlást is megfogalmaztak a megállapodásban minden munkáltató részére azzal, hogy törekedjenek a következő években a keresetek reálértékének növelésére.
A kormány is vállalást tett a minimálbér kapcsán
Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke az InfoRádiónak a hír kapcsán elmondta, ahhoz hogy egy ilyen jelentős, többlépcsős minimálbéremelést végre lehessen hajtani és a vállalkozások kaphassanak valamiféle kompenzációt, a kormányzat vállalást tett.
Azon munkavállalók esetében, akik a 2024. szeptember 1. és november 15. közötti időszakban legfeljebb 290 800 forintos keresettel rendelkeztek, az emelést követően a megelőző évre vonatkozó szociális hozzájárulási adót kell fizetniük a munkáltatóknak. Azaz a régi és az új bér különbözete után a szociális hozzájárulási adót a munkaadóknak 2025-26-27-es években nem kell megfizetniük
– mondta a Liga Szakszervezetek elnöke. Hozzátette: a megállapodásból a 2025-ös évre vonatkozó összegek mind a minimálbér, mind a garantált bérminimum tekintetében kőbe vésett adatnak tekinthetők. 2026-27-re a garantált bérminimum esetében mindig újratárgyalásra kerül sor, évről évre fogják megállapítani az összegét. Ekkor elsődlegesen a gazdaság hatékonyságát, termelékenységét, a GDP-adatokat veszik majd alapul, továbbá az infláció mértékének alakulását.
A minimálbérről pedig akkor lesz újratárgyalás, ha a felsorolt adatokban legalább 1 százalékos mértékű elmozdulás történik akár pozitív, akár negatív irányba.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Dudar Szilard / MERCEDES-BENZ / AFP)