Lakáspiac: 2024-ben jóval kevesebb lakás épült, mint a korábbi években
2024-ben eddig jóval kevesebb lakás épült. Bár jellemzően a lakásokat az utolsó negyedévben szokták átadni, az idei számok jóval elmaradnak az előző évek adataitól.
November 12-én a Jazzy Rádió Business Class műsorában Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője beszélgetett a műsorvezetőkkel. A téma a magyarországi lakáspiac helyzete volt, ami visszaesést mutat ebben az évben. Az elemző a beszélgetés során elárulta az okokat, és a lehetséges megoldásokról is beszélt.
2024-ben jóval kevesebb lakás épült, mint a korábbi években
Az elmúlt években visszaesés tapasztalható az új lakások építését illetően. Már 2023-ban is alacsonyabbak voltak a számok, mint mondjuk 2019-ben, de 2024-ben még a korábbi év adatait megnézve is jelentős a visszaesés. Ha megvizsgáljuk az idei év negyedéveit, akkor látszik, hogy 20 százalékkal épült kevesebb lakás, mint 2023 ugyanezen szakában.
„Alapvetően, ha megnézzük a háromnegyed éves adatot, az 8700 lakást jelent. Jellemző a lakáspiacra, hogy negyedik negyedévben adják át a legtöbb lakást. Tehát az éves szám ennél jóval magasabb lesz”
– mondta Molnár Dániel a Jazzy Rádióban.
Az elmúlt évek adataiból arra lehet következtetni, hogy nagyjából 13-15 ezer új lakás épülhet az idei évben. Ha ezt kontextusba helyezzük, akkor a számok elmaradnak az elmúlt 3 év adataitól, mivel akkor átlagosan 20 ezer lakás épült évente.
A lakáspiacot az elmúlt években számos tényező befolyásolta. Egy új lakás elkészülési ideje nagyjából 9 hónap és 1 év között mozog. Éppen ezért ezek a számok nem feltétlenül a jelenlegi helyzetre utalnak, hanem inkább visszautalnak a korábbi időszakokra. Több dolog miatt is csökkent az új lakások számra, az elemző erről is beszélt.
„Elsősorban az infláció negatív hatásai a jövedelmekre, valamint a fogyasztói viszonyokra is”
– mondta az elemző a műsorban.
A lakásépítések tekintetében nincs különbség, egyforma visszaesés figyelhető meg a különféle településtípusok esetében. Átlagosan 15 százalékos volt a visszaesés, egyedül a kisebb városokban figyelhető meg 30 százalék.
Várható fordulat a lakáspiacon
Molnár Dániel a műsorban elárulta, hogy a lakásépítési engedélyek következtetni engednek a 2025-ös adatokra. Eddig 14 600 engedélyt adtak ki, ez nagyságrendileg megegyezik az előző években kiadott engedélyekkel. Ám teljes képet nem kaphatunk a 2025-ös év alakulásáról, mivel az engedélyek 10 évig érvényesek. A jelenleg kiadott engedélyek között is van olyan, amit 5 évvel korábban adtak ki, majd meghosszabbították. Tehát ebből a szempontból, ez nem egy pontos előrejelzés, de indikátornak megfelelő, mivel látszik, hogy várható fordulat.
Az elmúlt évek adataiból jól látszik, hogy vidéken nő az engedélyek száma, miközben a fővárosban csökken. Ez nem jelenti azt, hogy Budapesten nem szeretnének lakni az emberek, de sok esetben az új lakások befektetési céllal épülnek, ezért sokan ki is szorulnak a lakáspiacról.
„A főváros esetében elsősorban az árakat kell kiemelni. Hiába esett vissza a kereslet az elmúlt időszakban, ez az árakban nem jelent meg. Még most is 10 százalékos növekedést láthatunk éves alapon a lakásárakban, úgy, hogy a kereslet még mindig visszafogott a lakáspiacon.”
Molnár Dániel szerint szükséges támogatni a keresletet, valamint szabályozási oldalról is be lehet avatkozni. Budapesten alapvetően a problémát nagyrészt a lakáshiány okozza. Emellett olyan tényezők, mint az Airbnb is torzítja a piacot, nagyjából 30 ezer lakás van, ami hiányzik a piacról. Nem épül elég lakás, amelyek épülnek, azok is jóval drágábbak, és a használt lakások is drágák, ezeket sem tudják az emberek megvásárolni.
Az elemző úgy gondolja, hogy a lakások árát csökkentheti, ha a diákok kiesnek a piacról. Budapesten nincs elég kollégium, ezért sokan albérletbe költöznek. Ha a diákok egy része jutna kollégiumi férőhelyhez, akkor nem bérelnének lakást, ami szintén csökkentheti az árakat.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)