Végre kiderült, így költhető el a nyugdíjmegtakarítás
A Bank360 összeszedte, hogy milyen lakásfelújítási munkák valósíthatók meg az önkéntes nyugdíjmegtakarítások összegéből. Lakásvásárlásra csak hitelfelvételnél használható fel a nyugdíjpénz.
Ahogyan arról a 168.hu is beszámolt, elindult a társadalmi egyeztetése annak a kormányzati tervnek, amely alapján lakhatási célra lehet felhasználni az önkéntes pénztári nyugdíjmegtakarítások egy részét vagy egészét. A javaslat értelmében a pénztári megtakarításokat ilyen célra csak 2025-ben lehetne felhasználni, ebben az egy évben viszont adómentesen feltörhetőek az önkéntes pénztári számlák.
A tervek ugyanakkor még egyáltalán nem véglegesek, annak részleteit a Bank360 összegezte. Eszerint a felsorolásból következik, hogy lakásvásárlásra csak abban az esetben használható fel a nyugdíjpénztári megtakarítás, ha valaki az ingatlanszerzéshez hitelt vesz fel, és az önrészt kívánja ebből legalább részben kifizetni. A lakáscélú hitel lehet támogatott konstrukció is, tehát CSOK Pluszhoz is fel lehet használni a nyugdíjpénztári megtakarítást, akár családon belül is.
A legfontosabb tudnivalók a megtakarítás felhasználásáról
Az önkéntes kölcsönös nyugdíjpénztárak 2025. január 1. és 2025, december 31. között a tagjaiknak a következő szolgáltatásokat is nyújthatják azok megtakarításaiból:
- Lakáscélú hitel- vagy kölcsönszerződés önrészének, valamint törlesztésének támogatása.
- Magyarország területén lévő, az ingatlan-nyilvántartásban lakás vagy lakóház fő rendeltetés szerinti jelleggel nyilvántartott ingatlan, valamint tanya, vagy birtokközpont jogi jelleggel nyilvántartott ingatlan lakáscélú épülete korszerűsítésének, felújításának támogatása.
Fontos, hogy a támogatás csak abban az esetben igényelhető, ha a pénztártag vagy a házastársa vagy a gyermeke teljes vagy részleges tulajdonában áll a lakás az ingatlannyilvántartás alapján, vagy a hitelszerződés annak megszerzésére vonatkozik.
Erre lehet elég a pénz
Végül a Bank360 azt is tisztázza, hogy milyen tevékenységekhez igényelhető a támogatás. Ezek a következők:
- fűtési rendszer kialakítása, korszerűsítése vagy elemeinek cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is;
- az épület külső szigetelése, ideértve a lábazatszigetelést, a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat;
- külső nyílászáró beépítése, cseréje;
- tető cseréje, felújítása, szigetelése;
- klímaberendezés beépítése, cseréje;
- napkollektor, napelemes rendszer telepítése, cseréje;
- lakás helyiségeinek belső fali- vagy padlóburkolatának készítése, cseréje, felújítása;
- konyhai bútor vagy konyhai gép cseréje, beépítése;
- akadálymentesítési munka.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: 168.hu)