Túlárazott ingatlanok árasztják el a piacot: vajon mire számítanak az eladók?

A jövő évben ráadásul várhatóan elárasztják majd az ingatlanpiacot a lakossági megtakarítások.

2024. november 21., 12:13

Szerző:

ingatlanpiaci forgalom országos átlagban 16 százalékkal, Budapesten pedig 31 százalékkal élénkült éves összevetésben. Az elmúlt egy évben létrejött tranzakciók száma 144 ezer volt a harmadik negyedévben, ami a hosszú távú átlagos éves tranzakciószámtól 10 százalékkal marad el – írja cikkében az Az én pénzem a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elemzése alapján. Megjegyzik, hogy a jövő évben várhatóan a piacra érkező jelentős lakossági megtakarítások miatt 2024 második felében már az előrehozott vásárlásoknak is megnőhetett a szerepe. 

A drágulás egy része tehát az MNB szerint megelőlegezett, az ugyanis még ténynek egyáltalán nem tekinthető, hogy a magas kamatozású állampapírokból lejáró pénz a lakáspiacra zúdul majd. Ahogy a jövő évi kormányzati intézkedések (a SZÉP-kártyás feltöltés felének, a pihenőplasztik plusz feltöltésének – a munkáltatók havi 150 ezer forintot juttathatnak a 35 év alattiaknak –, illetve az önkéntes nyugdíjpénztári pénznek lakásra fordíthatósága) hatása sem igazán felmérhető. A lakáspiac azonban már csak ilyen, a hírek is mozgatják az árakat – jegyzi meg a lap.

Az MNB előzetes adatai alapján a harmadik negyedévben Budapesten 14,7 százalékra, országos átlagban pedig 9,3 százalékról 12,8 százalékra gyorsulhatott az éves lakásár-dinamika. Ami jelentősen meghaladta az átlagos EU-s áremelkedést. Az Az én pénzem előrejelzése alapján pedig a lakásárak éves növekedési üteme 2024 negyedik negyedévében is dinamikus maradhat. 

Aranyárban az ingatlan

S ha már lakásár: a KSH adatainak tanúsága szerint 2023-ban nem Budapestről kerül ki az ország legdrágább utcája, ugyanis a balatonfüredi Aranyhíd sétány átvette a vezetést. Itt konkrétan aranyárban vannak az ingatlanok, a négyzetméterár átlagosan 2,64 millió forint.

A Top 10-es listán persze a balatonfüredi trónfosztót budapesti utcák követik, a második helyet a fővárosi V. kerületében található Kossuth tér szerezte meg, ahol átlagosan 2,54 millió forintos négyzetméterárral lehet számolni. A harmadik helyen a II. kerületben – egész pontosan a Rózsadombon – található Ruthén út következik, ahol 2,37 millió forintot adtak négyzetméterenként a vevők. A 10-es listán egyébként – egyáltalán nem furcsa módon – csak budai kerületek szerepelnek, a Vérhalom utca, a Józsefhegyi utca, a Márvány utca, a Medvetalp utca, a Lotz Károly utca, a Dolgos utca és az Országház utcai lakóingatlanait 1,85-2,22 millió forintos négyzetméterár jellemezte 2023-ban.

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Life-Of-Pix / Pixabay)

2025. január 22., 10:26

Noha Trump intézkedései borzolták a nemzetközi devizapiac kedélyét, a forint eddig megúszta a nagy bezuhanást.