Váratlan fordulat? Tavaszra akár 425 forint is lehet egy euró
Úgy tűnik, minden eddiginél magasabb szintre emelkedhet a forint árfolyama az euróval szemben következő évben, a magyar deviza gyengülését pedig nagyon nehéz lesz megállítani.
A forint 66 százalékos, euróval szembeni gyengülése nem egyszerű devizapiaci trend, hanem egy komplex gazdasági problémahalmaz következménye. A megnyugtató szavak ellenére az új jegybanki vezetésnek is csak korlátozott mozgástere lesz az értékének nagy részét elvesztő forint árfolyamának erősítésére. Így tavaszra akár 425 forint felett lehet az euró árfolyama – derült ki a Forbes cikkéből.
A forint gyengeségének okai
Eszerint a forint árfolyamot jelenleg Karagich István, a Blochamps Capital ügyvezetője, független devizapiaci szakember szerint több dolog együttesen ostromolja:
- A következő napokban ténnyé válhat, hogy Magyarország az év végével az Európai Unió úgynevezett n+2-es szabálya értelmében – amely a korábban felfüggesztett források felhasználását 2 év eltelte után automatikusan elvonja az érintett államtól – 1,1 milliárd euróról végleg lemondhat. Ez nem csak a kormányt, de a magyar fizetőeszközt is okkal teheti gondterheltté.
- A magyar fizetőeszköznek a következő időszakban várható dollárerősödés sem tesz majd jót. Már csak azért sem, mert a 2025. január 21-én hivatalba lépő Trump-kabinet gazdaságpolitikája az uniós tag Magyarország számára nem hoz majd túl sok jót, ráadásul a dollár tartós erősödése a feltörekvő piaci devizáknak, így a forintnak is nehéz hónapokat ígér.
A szakember elemzésében megjegyzi, hogy a régió többi valutájához képest a forint gyengélkedése drámai módon kiemelkedik minden összehasonlításban. Az elmúlt két évtizedben ugyanis alig javuló versenyképességünk, valamint a gyenge munkahatékonyság tartósan nem kompenzálható a folyamatosan gyengített pályán tartott forinttal.
A lassú forintgyengülést a magyar kormányzat kezdetben exportösztönző indukcióként támogatta, remélve a gyengülő árfolyam rövid távon rendre javítja az export versenyképességét. Ez a gazdaságpolitika ugyanakkor komoly pofont kapott 2022-ben az orosz-ukrán háború kitörésével és az energiaárak drámai emelkedésével.
A forint gyengülésének hatásai
Karagich István cikkében megjegyezte: a forint gyengülése társadalmi költségekkel is jár. Azt írta, az erős importfüggőség miatt az infláció nem tud tovább csökkenni, ráadásul a nem tartós árucikkek esetében így az árak emelkedését érzik a tényleges fogyasztói kosarukban az emberek, amely így a ténylegesnél magasabb szinten tartja az inflációs érzetet is.
A reálbér-növekedés is lassul így, ami megnehezíti a magas pénzromlással jellemezhető hosszú hónapok során felélt megtakarítások visszaépülését, s az ezt követően várva várt fogyasztási felfutást is eltolja.
Szélmalomharc lehet a forint gyengülése elleni küzdelem
Végül a Blochamps Capital ügyvezetője, független devizapiaci szakember megjegyezte: az új jegybanki vezetésnek nehéz feladata lesz, szinte gúzsba kötve kell megpróbálnia elkerülni az euró-forint árfolyam további gyengülését a következő félévben. A Blochamps Capital prognózisa szerint a gazdaság 2024 őszi mutatói mellett a kamatszint kezelése alig enged majd ehhez elég mozgásteret, így az árfolyam 2025 tavaszára akár a 425 forintos szintet is elérheti.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Pixabay)