Kiderült, melyik diploma nem hoz sokat a konyhára

A felsőfokú végzettség szakmailag fontos, de úgy tűnik, a fizetéseket tekintve néhány diploma kevesebbet ér.

2024. december 1., 16:31

Szerző:

A diákok jelentős része számára a továbbtanulás nem opció, hanem elvárás. A szülők efelé terelgetik a gyermekeiket, hiszen a diploma a biztos megélhetés zálogának tűnik, a gyakorlatban azonban egyáltalán nem mindegy, ki mit tanul a felsőoktatásban. Ha nemcsak a szakmai tudás, hanem a várható fizetés mértéke is szempont, érdemes tisztában lenni azzal, hogy mely alapszakos végzettséggel predesztinálható alacsonyabb kereset. Erre választ adhat a legfrissebb statisztika – hívta fel a figyelmet az Eduline.

A Diplomás Pályakövetési Rendszer folyamatosan monitorozza, hogy mely végzettségek a legkeresettebbek, melyekre mutatkozik egyre kisebb igény, illetve hogyan értékelik az egyes diplomákat a munkaerőpiacon. A továbbtanulás során természetesen az egyéni érdeklődés az egyik legfontosabb szempont, ám a szakemberek szerint érdemes már előre tájékozódni arról is, hogy a képzés elvégzését követően mi vár majd a frissdiplomásra.

Magyarországon a Bologna-rendszer működik, amely gyakorlatilag egy többciklusú oktatási modellt jelent, így elsőként alapszakos, majd mesterszakos diploma is szerezhető (gyakorlatilag a korábbi főiskolai, illetve egyetemi diploma helyett). Nemrégiben nyilvánosságra kerültek a Diplomás Pályakövetési Rendszer 2023-ra vonatkozó adatai, amelyek a 2020/2021-ben lediplomázott, alapszakos végzettséggel rendelkezők pályájáról is sokat elárulnak. Bár utolsóként csak a 2022 decemberi adatok állnak rendelkezésre, ám ezek is beszédesek.

Néhány diploma nem ígér magas fizetést

Annak ellenére, hogy a diplomás alapbér sokakat kecsegtet magasabb bruttó fizetéssel, a gyakorlatban az alapszakos diplomák bizonyos területeken nem jelentenek automatikusan kiemelkedő bérezést. Számos tényezőtől függhet, hogy egy frissdiplomás milyen fizetés kap, ám az egyértelmű, hogy bizonyos területeken nem is számíthatnak magas bérekre az alapszakos végzettséggel rendelkezők.

A statisztikából kiderült, hogy az említett időszakban a lótenyésztő, lovassport szervező agrármérnöki diplomával számíthattak a hallgatók a legalacsonyabb fizetésre: 177 887 forint volt a keresetük. A művészeti területek is nagyon népszerűek, de itt sem mindegy, mit választanak a diákok, ugyanis például a zenekultúra diplomával rendelkezők csupán 236 305 forintos fizetésre számíthattak 2022-ben, a képalkotás diploma 261 007 forintot ért, míg a táncművész diploma sem jelentett 290 340 forintnál többet. A kertészmérnöki képzés is sok diákot érdekelt, de csak 276 938 forintot ért egy ilyen diploma.

A fenti adatokat torzítja az a tény, hogy azon diákok, akik megszerezték ezeket a diplomákat, tovább is tanulhattak, egy mesterszakos diploma pedig már magasabb fizetéssel jár, de erre már nem terjedt ki a Diplomás Pályakövetési rendszer vizsgálata. Számításba kell venni azt is, hogy a monitorozás óta eltelt időszakban emelkedett a minimálbér, illetve a diplomás alapbér és a garantált bérminimum is, így a fenti összegek azóta mindenképpen emelkedtek. Ettől függetlenül a pályaválasztás előtt állók számára fontos információ lehet, hogy mely diplomák hogyan teljesítettek az elmúlt időszakban a munkaerőpiacon.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)

A miniszterelnök szokásos péntek reggeli közrádiós interjújában jelentette be, hogy Varga Mihályt javasolja a Magyar Nemzeti Bank elnöki posztjára. A pénzügyminiszter elfogadta a felkérést, míg a jelenlegi jegybankelnök, Matolcsy Györgyöt az ország gazdasági jövőjéről beszélt.