Horváth Csaba őszintén mesélt a nagy port kavart koreográfiájáról (Exkluzív videó a 168.hu-n!)
Horváth Csaba koreográfus és színházi rendező egyedülálló látásmódjával kitűnik a magyar színházi szakmából. A Neshama TV Dobd be magad! című műsorában a karrierje alakulásáról mesél, és még egy olyan darabot is felidéz, ami évekkel ezelőtt nagy megdöbbenést okozott. Ne hagyja ki!
Horváth Csaba a Magyar Táncművészeti Egyetem, vagy ahogyan korábban nevezték az Állami Balettintézet elvégzése után egy darabig szólista volt, és a Honvéd Együttes tagjaként dolgozott. A Forte Társulat megalapítója és vezetője ezután 2005-ben elvégezte a Színház- és Filmművészeti Egyetem koreográfus szakát, de már ezelőtt is voltak jelentősebb koreográfiái, melyekkel rangos hazai és nemzetközi díjakat nyert el.
Horváth Csaba őszintén mesélt A csodálatos mandarin koreográfiájáról
A csodálatos mandarin című darabnak 2002-ben volt a bemutatója, ami nagy megdöbbenést okozott a közönség körében. A színpadi kép igazán egyedülálló, mivel járókában lévő gyerekek is szerepeltek, akiket meztelennek látszó férfiak emeltek be. A csodálatos mandarin eredetileg egy Bartók Béla opera, végül az örökösök nem járultak hozzá, hogy a zenét felhasználják a darabhoz, így azt utána zene nélkül játszották.
Horváth Csaba a Dobd be Magad! című műsorban elárulta Réczei Tamásnak, hogy volt egy víziója erről az egészről, amit a zene inspirált. Elmondta, hogy ennek van egy története, igyekezett a történet mögé látni, és abból megfogalmazni az esszenciáját az egész előadásnak. A színpadi képpel a helyzetnek a kiszolgáltatottságot szerették volna bemutatni, illetve azt, hogy a gyerekek megszületnek, és árvák lesznek egy erkölcstelen miliőben, főként ebből fakadt az ötlet.
„Fiatal voltam és sokkal naivabb, mint most, és meg sem fordult a fejemben, hogy ez kiveri a biztosítékot. Tehát akkor engem olyan szinten nem foglalkoztatott az, hogy most remélem, hogy siker lesz, fogják-e szeretni, vajon vagy nem”
– árulta el a beszélgetés során.
„Én nagyon szerettem volna megcsinálni ezt az elképzelésemet, ami aztán tulajdonképpen sikerült is. És hidegzuhanyként ért a felháborodás, illetve az azt követő megvonása a jogoknak. De most már tapasztaltabb alkotói fejjel azt gondolom, hogy ennek egy olyan erős hatása lehetett lefele, még a zenei verzióban, hogy rögtön mögé vizionálta a néző azt, hogy valószínű a gyerekeket éheztettük előtte hetekig, és olyan körülmények között tartottuk, amit ez a kép sugall”
– mesélte el Réczei Tamásnak.
Elárulta, hogy erről szó sem volt, mivel nagyon vigyáztak a gyerekekre. Mindig ügyeltek arra, hogy például megfelelő hőfok legyen azokon a helyeken, ahová az előadást meghívják. Az anyukák ott voltak a színfalak mögött, sokat nevettek, fotózták a gyerekeket, ennek ellenére a közönség felé más volt a lecsapódása az ügynek.
Horváth Csaba bedobta magát, de mibe is?
Horváth Csaba az interjú során összességében bedobta magát, így őszintén mesélt a karrierjéről és A csodálatos mandarin körüli botrányról. Ami nem véletlen, hiszen a Neshama TV Dobd be magad! című portréműsorának pontosan ez a lényege. Hogy a meghívott vendégek történeteket osszanak meg a gyerekkorukról, kifejezzék az érzelmeiket, és beszéljenek arról is, szoktak-e feszültséglevezetés céljából játszani. A műsor során kiderül róluk, hogy mennyire kudarctűrők, van-e bennük versenyszellem, és hogy csapatjátékosok-e vagy inkább egyedül küzdenek meg a problémákkal.
A Dobd be magad! vendégei olyan dolgokat is megosztanak a saját életútjukkal kapcsolatban, amelyekről ritkán beszélnek a nagynyilvánosság előtt. S hogy mik ezek pontosan? Az életük taktikája és annak esetleges kudarcai, a szabálykövetési képességük és feszültségük kifejezése, a konfliktusokban való szerepük.
Összességében a Dobd be magad! egy olyan életútutazás, amely elkalauzol bennünket a műsor vendégeinek élettörténetében a legrejtettebb összefüggésekbe.
Persze az utazás elképzelhetetlen lenne egy kiváló játékmester közreműködése nélkül, aki ezúttal sem más, mint Réczei Tamás színházrendező és dramaturg, a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház egykori művészeti vezetője, a Kaposvári Egyetem Művészeti Karának volt oktatója. A műsorvezető a 2019-ben megjelent Nagyon kell szeretniök doku-dráma kötet szerzője, 2020-tól az EMIH kulturális tanácsadója, a Baross utcában megnyíló Firgun Színház vezetője.
(Kiemelt képünkön Horváth Csaba látható. Forrás: Dobd be magad!)