50 perc: Izraelnek nincs választása, folyamatosan harcolni kell az országért
Izrael kapcsán számos téves információ kering, a Neshama TV 50 perc műsorában most ezeket tisztázták.
Régóta kötődik a zsidó nép a Szentföldhöz, ezen a területen az elmúlt évszázadokban folyamatos volt a zsidó jelenlét. Ennek ellenére állandó háborúk sújtották a zsidókat, és még manapság is harcolniuk kell, ha meg szeretnék védeni az országukat. A Neshama TV 50 perc című műsorában többek között Izrael létrejöttéről beszélgetett a műsorvezető Szalai Kálmán, a Tett és Védelem Alapítvány elnöke Megyeri Jonatán rabbival, a Neokohn főszerkesztőjével, EMIH kommunikációs igazgatójával, valamint Novák Attilával, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem kutatójával.
Izrael megalapítására nagyon sokat kellett várni
Az már a Bibliából is kiderült, hogy a Szentföldön nagyon régóta élnek zsidók. Megyeri Jonatán az 50 perc című műsorban elmondta, hogy ez a terület régóta lakott volt a zsidó nép által, annak ellenére, hogy a területi határok az idők során változtak. Bár voltak időszakok, amikor a zsidó lakosság csak kisebb volt, a területet a nép sosem hagyta el.
Részben ennek hatására erősödtek meg a cionista mozgalmak, az I. világháború idején pedig már egyre fontosabbá vált, hogy a zsidók visszatelepüljenek a Szentföldre. Folyamatosan azon dolgoztak, hogy létrejöjjön egy zsidó állam, a kérdés már csak az volt, pontosan melyik területen alapítsák meg. Ehhez azonban szükség volt a nagyhatalmak támogatására is.
„Két nagy országra helyeződött akkor a figyelem: az Egyesült Államokra és a Szovjetunióra”
– mondta Megyeri Jonatán a beszélgetés során.
A zsidó népnek akkor szerencséje volt, mivel a Szovjetunió is az ország létrehozása mellé állt. A politikusok ezt részben azért tették, mert abban reménykedtek, hogy az újonnan létrejövő zsidó állam a szovjetek szövetségese lehet. Bár nem ez történt, a támogatás lehetővé tette, hogy Izrael már államként megalapulhasson.
Izraelt története azóta is viharos
1948. május 4-én létrejött a zsidó állam, elismerték a függetlenségét, de ez nem jelenti azt, hogy az ország lakossága megnyugodhatott. Nem sokkal a kikiáltás után megtámadták az országot, elkezdődött egy véres háború, amelynek végül fegyverszüneti egyezmények vetettek véget. Izraelnek nem is maradtak végleges határai.
„Ez egy háborús helyzet volt, itt gerillacsapatok is jöttek”
– mondta Novák Attila.
A cél az volt, hogy minél több területet elfoglaljanak. Az arab lakosság nem saját államban gondolkozott, ha mégis saját államot akartak, akkor azt Izrael helyén szerették volna létrehozni. Bár az ENSZ tett ajánlásokat, az arabok ezzel nem kívántak élni, és nem hoztak létre önálló országot.
Mivel a saját állam létrehozása nem sikerült, ezért voltak olyan területek Izrael környékén, amelyek senkihez sem tartoztak. A nemzetközi jog szerint ezek közprédának számítanak, amelyeket bárki elfoglalhat. Az elmúlt évtizedekben tartoztak ezek jordániai és egyiptomi fennhatóság alá is.
„1967-ben viszont elfoglalta Izrael ezeket a területeket, és ezután kezdődik, amit izraeli megszálásnak hívnak. Ami egy erős terminológia, de mindössze annyit jelent, hogy egy uratlan területet most Izrael tart a birtokában, mert 1967-től ő volt az erősebb, és elfoglalta ezeket a területeket Jordániától, illetve Egyiptomtól”
– mondta Megyeri Jonatán.
Az elmúlt évtizedekben a konfliktusokat több kormány is próbálta rendezni, de megállapodásokat nem sikerült kötni. Nagy előrelépésnek számítottak az Ábrahám-egyezmények, ezután Izrael több arab országgal is megegyezett, a kapcsolatok normalizálása érdekében. Ám ez nem érint minden államot, így a zsidó nép továbbra is kénytelen harcolni a hazája érdekében.
50 perc a világról, a világért
Az 50 perc című műsor kizárólag a 168.hu felületén látható. A műsorban olyan beszélgetések láthatóak, amelyek során közélet és hatalom, konfliktusok és háborúk, közügyek és világpolitika kerül terítékre zsidó szemszögből. A műsorvezető nem más, mint Szalai Kálmán, a Tett és Védelem Alapítvány elnöke, aki aktuális és örökérvényű kérdéseket jár körül meghívott vendégeivel minden héten.
(Kiemelt képünkön Novák Attila és Megyeri Jonatán láthatóak. Forrás: 50 perc)