168 Óra: Valószínűleg kell a harmadik Sinopharm-oltás
A 168 Óra hetilap legújabb száma a kínai Sinopharm-oltás körüli anomáliákat mutatja be. Nemzetközi kutatások és hazai adatok is azt bizonyítják, hogy a hetvenévesnél idősebbeknél a Sinopharm-oltás sokak számára nem biztosít megfelelő védettséget.
Nemzetközi kutatások és hazai adatok is bizonyítják, hogy a hetvenévesnél idősebbeknél a Sinopharm-oltás sokak számára nem biztosít megfelelő védettséget, miközben a Debrecenben tervezett oltóanyaggyárban éppen a kínai vakcina előállítására készülnek.
A lap megkérdezte Sarkadi Balázs akadémikust, aki megerősítette, hogy a 70 pluszos korosztályban a beoltottak felénél nem alakul ki megfelelő ellenanyag-termelés.
„Ezért államilag finanszírozott kutatásra és alighanem új oltásra van szükség” – vélekedik az akadémikus.
„Ma már több mint négyszázötven olyan vizsgálat eredményeivel rendelkezünk, amelyeket Sinopharm-vakcinával kétszer is beoltott idős emberek vérmintáin végeztek el. Egyértelmű, hogy a hatvanévesnél fiatalabbak kilencven százalékánál megjelenik a védő antitest, ám hetven éven felül ez már csak ötven százalék esetében történik meg” – nyilatkozta a 168 Órának a Semmelweis Egyetem tanára, aki azt szorgalmazza, hogy ingyenesen és széles körben vizsgálják a szervezetben kialakuló ellenanyagszintet.
Magyarországon már három és fél ezer tagja van a „Sinopharm-vakcinával oltottak negatív laboratóriumi eredményekkel” elnevezésű Facebook-csoportnak. A tagok több mint százhetven laboreredményt küldtek el Orbán Viktornak és Müller Cecíliának, ingyenes szerológiai teszteket és harmadik oltást kérve, lehetőleg Pfizer–BioNTech-vakcinával. Választ a Nemzeti Népegészségügyi Központtól kaptak, amely szerint a jelenlegi tudományos evidenciák nem teszik szükségessé harmadik oltás beadását.
Bár a hivatalos álláspont szerint a negatív szerológiai teszt eredménye nem jelenti azt, hogy nem védett az érintett. Viszont Sarkadi akadémikus határozottan cáfolta ezt az érvelést. Azt mondta, a Sinopharm kínai gyártója maga jelezte a Lancet című szaklapban, hogy az oltóanyag-beadás után nem lehetett T-sejtes immunválaszt mérni. A kínai vakcina rosszul szerepelt abban a szakemberek körében elutasítással fogadott adatsorban is, melyet Gulyás Gergely június 3-án, a kormányinfón ismertetett. A miniszter azt mondta, hogy nyolcszáznyolcvannégyezer embert Sinopharmmal immunizáltak, közülük kétszázhatan ezután vesztették életüket Covid-fertőzésben. Arányaiban tehát majdnem másfélszeres lenne a kínai oltóanyaggal immunizáltak között a halálozás, mint a Pfizer esetében.
Ugyanakkor súlyosan szakmaiatlannak nevezte ezt az adatsort Ócsai Lajos főorvos a lap kérdésére. Ócsai Lajos 2005 és 2015 között vezette ÁNTSZ Járványügyi Főosztályát. „Bármi is volt az adatközlő politikai célja, a számsor csak egy hatást válthat ki: rombolja az oltások iránti bizalmat. Ahhoz, hogy a közlésnek tudományos értelemben bármi értelme legyen, tudni kellene az elhunytak életkorát, ismerni kellene egészségi állapotukat, és figyelembe kellene venni, hogy a fertőzés hány nappal követte a második oltást” – fejtette ki Ócsai Lajos főorvos a 168 Óra legfrissebb számában.
(Kiemelt képünk illusztráció: MTI | Varga György)