Nemzetek feletti demokrácia: Budapestre jön Habermas
A sokszínűség jegyében szervezi a Goethe Intézet idei tavaszi-nyári programjait. Korunk egyik legismertebb filozófusa és szociológusa, Jürgen Habermas két előadást is tart, ingyenesen látogatható a Szemléletes matematika interaktív kiállítás, folytatódik a GoetheJazz zenei sorozat, bővül az e-kölcsönzés köre és hamarosan indul a duális oktatási program. Június 21-én, a zsidótörvények alá eső magyarok kényszerlakhelyre költöztetésének 70. évfordulójára pedig egy németországi képzőművészi projekttel emlékezik az intézet.
A Goethe Intézet szervezésében június 7-ig Budapesten is látható a világ első interaktív matematikakiállítása, a Szemléletes matematika. A gießeni Mathematikum legérdekesebb kísérleteiből válogató tárlat rácáfol arra a mítoszra, miszerint a matematika világa túlságosan elvont lenne. Egyebek között hatalmas szappanbuborékokat fújhatnak, hidakat építhetnek és izgalmas kockatrükköket próbálhatnak ki az érdeklődők. A TIT Budapesti Planetáriumban ingyenesen látogatható kiállítás új ötleteket nyújt a matematika tanulásához és tanításához, a játékos lelkű és fejtörőket kedvelő felnőttek számára pedig izgalmas kikapcsolódásnak ígérkezik.
A Goethe Intézet egyik fő törekvése, hogy helyet adjon a nyilvános vitáknak. Ennek köszönhető, hogy az intézet és az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete közös meghívására Budapestre látogat korunk egyik legismertebb filozófusa és szociológusa, Jürgen Habermas. Habermas az Európai gondolkodók-sorozat keretében Európa, Magyarország és egy nemzetek feletti demokrácia projektje címmel tart előadást május 29-én az ELTE-n, melyet május 30-án nyilvános beszélgetés követ az Európa Ponton. Ugyancsak párbeszédre ösztönöz a Goethe Intézet akciója a Nyílt Társadalomért Archívum Csillagos házak projektje keretében június 21-én. A zsidótörvények alá eső magyarok kényszerlakhelyre költöztetésének 70. évfordulóján Gunter Demnig német képzőművész a nemzetiszocializmus áldozataira emlékező emléktábláit, úgynevezett botlatóköveit mutatja be az intézet.
A berlini fal leomlása óta Németország és Magyarország dzsesszélete számtalan módon összekapcsolódott. A Budapest Music Center és a Goethe Intézet tavaly indított GoetheJazz zenei programsorozata kiválóan reprezentálja az intézet azon fontos célkitűzését, miszerint platformot kíván nyújtani művészeti együttműködésekhez. A sorozat keretében a magyar és a nemzetközi dzsessz kiválóságai hoznak létre közös produkciókat. 2014-ben még két koncert lesz: októberben a Tingvall Trio, decemberben pedig a Wollny és Sauer zenél a BMC Opus Jazz Clubjában.
A legfrissebb adatok szerint mintegy 6000 német és osztrák érdekeltségű cég több mint 200 000 szakembert foglalkoztat Magyarországon. Ez azt is jelenti, hogy a pályakezdő fiatalok munkaerő-piaci kilátásai jelentősen javulnak, ha beszélik a német nyelvet. Németül tudni manapság trendi és hasznos! A német nyelv iránti megnövekedett érdeklődést mutatja az is, hogy 2009 és 2013 között 1202-ről 2603-ra nőtt a trimeszter-, illetve nyári tanfolyamok résztvevőinek a száma. Az úgynevezett duális képzés – amelynek keretében a tanulók a szakképző iskolában sajátítják el a szakmával kapcsolatos elméleti, a gazdálkodó szervezeteknél pedig ezzel párhuzamosan gyakorlati ismereteiket – kiváló alkalmat nyújt a versenyképes szaktudás mellett a nyelvtudás megszerzésére is. A Goethe Intézet a nyelvtudás fejlesztésével, a nyelvtanítás segítésével, kapcsolatteremtéssel és kapcsolatépítéssel járul hozzá ehhez az oktatási módhoz. 2014 szeptemberében indul az Intézet Nemkunszt.hu elnevezésű, a német nyelvet és kultúrát, illetve a németnyelv-tanulást népszerűsítő, félévesre tervezett kampánya. A kampány ezzel az őszi tanévkezdés és a tavaszi iskola- és nyelvválasztás idejére esik.
A Goethe Intézet korszerű! Ezt támasztja alá az e-kölcsönzés, németül ONLEIHE, melynek kínálatában több mint 12 000 kölcsönözhető e-könyv található: gyermek- és ifjúsági könyvek, szépirodalom és tényirodalom, továbbá 22 napi- és hetilap, számos hangoskönyv, némettanulást segítő anyag és zene érhető el a hét minden napján és a nap 24 órájában. Ezt a hazánkban eddig egyedülálló, korszerű, modern lehetőséget a Goethe Intézet vezette be, a kölcsönözhető művek köre pedig folyamatosan bővül.