Muzsika meseszép kastélyparkban
Közeledik az ősz: a grafeneggi zenei fesztivál a nyár utolsó heteit jelenti, egyben pedig azt is, hogy a nagy szabadtéri rendezvények után is van hova menniük a színvonalas kultúrát keresőknek. Az idei a hetedik, és évről évre egyre nő a varázslatos helyszínen megrendezett koncertek rajongói tábora.
Rudolf Buchbinder zongoraművész, a fesztivál zenei igazgatója évről évre garancia a magas színvonalra: az ő határon túli hírneve, nem utolsósorban kapcsolatrendszere teszi lehetővé, hogy a viszonylag fiatal alsó-ausztriai zenei fesztiválra élvonalbeli muzsikusok jönnek el.
Már csak a helyszín is megér egy látogatást. Aki meglátja a Bécstől alig 40 percnyi autóút után előbukkanó kastély csupa-torony, csupa-csipke épületét, máris érzi, hogy ide érdemes volt elzarándokolni. A név a hétszáz évvel ezelőtti alapító családot örökíti meg, a mai tulajdonos Tassilo Metternich-Sándor, akinek 2009-ben elhunyt édesapja ismerte fel a környezetben rejlő lehetőséget, s álmodta meg a nyári zenei rendezvényt. Az álom persze kevés volt, a 2007-es induláshoz létre kellett hozni a romantikus parkban egy olyan színpadot és nézőteret, amely vonzó lehetőség nem utolsósorban a rangos művészek számára is.
A Wolkenturm névre keresztelt üveg-beton-torony nem véletlenül nyert építészeti díjat: úgy illik a környezetbe, hogy a maga inkább futurista hatásával egyszersmind tökéletesen eltér a csipkés kastélyépületétől és a romantikus parktól. 1700 néző fér el az ülőhelyeken, de még vagy 300-an lekuporodhatnak a fűre – az akusztika pedig tökéletes. Az első év oly sikeres volt, hogy a kastély ura – és az alsó-ausztriai tartományi kormány, amely azonnal felismerte a rendezvényben rejlő idegenforgalmi lehetőséget – úgy döntött: nem szolgáltatja ki a fesztivált az időjárás viszontagságainak, meghosszabbítja a szezont. Hely van itt bőven, kicsit „beáldoztak” a parkból és megépült – a történelmi lovas iskola és a taverna között – a hipermodern hangversenyterem, amely így az őszi koncertezést is lehetővé teszi.
Az idei nyitánynak magyar vonatkozása is volt:
Elisabeth Kulman, a burgenlandi születésű magyar mezzoszoprán lépett a közönség elé, Mahler 3. szimfóniájának szólistájaként. A szeptember 8-ig tartó műsor figyelemreméltó: a vendégzenekarok között ott van a Royal Philharmonic Orchestra Charles Dutoit vezényletével, a tokiói NH Symphony Orchestra, a Concertgebouw Orchestra, a London Symphony, a Mariinsky Orchester – és a sor folytatható lenne. Immár hagyomány a rezidens karmester intézménye: az idén az ausztrál Brett Dean máűveit mutatják be, köztük van egy trombitakoncert ősbemutatója isMost először vasárnapi matinékra is várják a közönséget.
A részletes program a
honlapontalálható, jegyek rendelhetők a kultur@grafenegg.at e-mail címen.További cikkeket olvashat Ausztriáról a
Szervusz Ausztriahonlapon.