Agykarbantartó matek: rájön 25 másodperc alatt, mi hiányzik ebből az egyenletből?

A matek a legjobb agykarbantartó: gondolkodásra, találékonyságra késztet és közben játékos is tud lenni!

2025. április 28., 13:35

Szerző:

Jöjjön megint egy agykarbantartó matekpélda! Mint mindig, az oldal tetején található nyitókép ezúttal is csak egy kis ízelítő-kedvcsináló, a teljes rejtvényt alább találja.

Agykarbantartó matek: mi hiányzik ebből az egyenletből?

Egy matematikailag helytelen egyenletet mutatunk alább, ami azért helytelen, mert hiányzik belőle valami. Ha 25 másodperc alatt rájön, mivel kell kiegészíteni az egyenletet ahhoz, hogy helyes legyen, akkor a legügyesebbek-leggyorsabbak közé tartozik! Amennyiben van kedve időre játszani, indítsa be a visszaszámlálót most, a videó alatt találja a feladványt!

Nos, itt az egyenlet, kitalálja, mi hiányzik belőle?

FONTOS: számjegyeket nem adhat hozzá az egyenlethez!

 Ábra: 168.hu/Gyulai Bence

A megfejtést az oldal alján találja

 

Egy kicsit csigázzuk még a kedves olvasót: ez alatt a bekezdés alatt biztonsági okokból egy random zenei videót helyeztünk el. Ennek a funkciója mindössze annyi, hogy ne legyen ott a megfejtés közvetlenül a feladvány alatt, hanem még egy kicsit görgetni kelljen érte. Amennyiben biztos a megfejtésében vagy feladta a számítgatást, akkor nézzen be a klip alá!

Itt a megfejtés

Talán úgy volt érdemes kezdeni a megfejtést, hogy az ember kiszámolja, hogy pontosan mennyi is jön ki a bal oldali műveletek alapján. A műveletek sorrendjére vonatkozó szabály értelmében ugye először a két szorzást kell elvégezni. 2×3×4=6×4=24 – ehhez kell hozzáadni egyet, az huszonöt, plusz ötöt, az pont kerek harminc. Az eredménynek azonban 41-nek kellene lennie, tehát a bal oldalon kell valahogy növelni az értéket.

Mivel számokat nem adhat hozzá az ember, műveleti jeleknek sincs hely, jó ötlet lehet a zárójel használata. Ha valamit zárójelbe teszünk, azzal belevonhatjuk a szorzásba, és máris nagyobb összeg jön ki. Ha például az első szorzóhoz, a ketteshez egy pár zárójel segítségével hozzáadunk egyet, máris 3×4-gyel, azaz 12-vel növeltük a műveletek végeredményét – miközben ugyanakkor eggyel csökkentettük is, hiszen a plusz egyes hozzáadás így már nem játszik. És innentől kezdve már egyértelmű, hogy ez lesz a megoldás, hiszen tizenkettőből egy pont tizenegy, és éppen ennyi kellett ahhoz, hogy igazzá váljon az egyenlet és kijöjjön az a bizonyos 41.

 Ábra: 168.hu/Gyulai Bence

Elképzelhető azonban, hogy ön máshogy tudta igazzá tenni ezt az egyenletet, hiszen sokszor több megoldás is lehetséges. Ha ön máshogy jutott el a 41-es végeredményhez, akkor örömmel veszem, ha elküldi nekem a megfejtését a gyulai@168.hu címre! Akárhogy is, köszönjük, hogy velünk játszott és várjuk vissza holnap is egy más típusú rejtvénnyel itt a Szórakozás rovatban a 168.hu-n!

(Kiemelt kép: 168.hu/Gyulai Bence)