Játszani egy életet

– Új fiú vagyok itt – mondja Harkányi Endre színművész, miközben a Szilvakék Paradicsom teraszán a marhahúsból készült sárgaszín levest kanalazza.

2014. szeptember 11., 15:27

Nem messze vagyunk munkahelyétől, a Vígszínháztól, már-már törzshely ez az étterem. Azt mondja, az öregség hozta ide két hónapja a budai lankákról Újlipótvárosba, a Pozsonyi úti tetőlakásba, meg közelebb akart lenni a négy és fél éves unokájához.

– Ez a kerület tiszta, minden közel van, könnyű az élet, itt laknak a barátok.

Pedig gyermekkorában rossz hírű hely volt, itt álltak a csillagos házak, innen vitték a nyilasok a zsidókat a Duna-partra. Nem engedi el a háború, most épp egy első világégésről szóló katonadarabot próbál, énekelni fog, bakanótákat.

Két hónappal ezelőtt, amikor ideköltözött, a polgármestertől kapott levelet, Tóth József köszöntötte abból az alkalomból, hogy Újlipótváros polgára lett.

– Kedves összetartozás van itt – mosolyog.
Halkan beszél, komolykodva viccelődik.

– Tudod, hogy már nyolcvan vagyok? Bár, mondják, letagadhatnék két hónapot.
Bólintok:
– Hatvannak se néz ki.

Mindig ő volt a legkisebb, most „bandibácsizzák” lépten-nyomon. Ha rég elment kortársairól adomázik, froclizzák fiatalabb kollégái: „Azt mesélje el, Bandi bácsi: milyen volt Dérynével játszani?” Ő veszi a lapot, és minden történetet így kezd: „Amikor Dérynével játsztam...”

Közben arra gondol, hogy „ezek a gyerekek nem tudják, milyen volt Páger Antal, nem ismerték Sulyok Máriát, én meg ott voltam velük”.

Az öregséggel megtanulta kívülről látni önmagát és a világot:
– Volt öt rendszerváltásom, több mint tíz színház, amelyben játszottam. Elborzaszt, ami közben történt, a politika ellepte már az embert. Szétvertük a világunkat, és megint nem építettünk. Az a fajta polgárosodott légkör, amiből valamicskét még őriznek az újlipótvárosi házak, már nem létezik. Talán a színház, a művészet pótolja, amit elvesztettünk – mondja.
Hogy a saját életéből mi maradt el?

– A még több utazás, a világ jobb megismerése. Tízévesen elvesztettem a szüleimet, háborús árva lettem, egyedül maradtam, mert akik közel álltak hozzám, külföldre távoztak.
Később, a nyári szünetekben rokonlátogatóban járt Amerikában, Izraelben, Franciaországban.

Elsétálunk a színházig. Kilenctől kettőig próbál, utána a Kispozsonyi Vendéglőben egy jó maceszgombócos húsleves jön, vagy a CBA mögötti étteremből viszi haza az ételt, este meg a kocsmai adomázás a barátokkal szerepel a programban.

– Nem akarok kutyát, társat, nem akarok kötődni semmihez, senkihez – mondja.

Mégis sikerült, van egy „faluja”, amely befogadta, egy színháza, unokája, élete.

– Jó színésznek lenni. Egy egész életet el lehet ott játszani – mondja, és hamiskásan néz rám: – Csak az a szabály, hogy nagyon jól kell játszani.

Pungor András

18:44

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.