Yoko, a cápabébi egy olyan akváriumban született, ahol 3 éve csak nősténycápák élnek

Yoko, a cápabébi egy olyan akváriumban jött világra, ahol már 3 éve nem úszkál hím egyed.

2025. február 3., 15:17

Szerző:

A  Louisiana állambeli Shreveport Aquariumban cápabébi született. Önmagában ez nem nagy újdonság, ám ha figyelembe vesszük, hogy az akváriumban, ahol Yoko világra jött, már három éve csak nősténycápák élnek, elkerekedhet a szemünk. A Guardian azt írja,  a cápabébi megdöbbentette a tengeri szakértőket, és felvetette annak lehetőségét, hogy a fajnak talán nincs is szüksége földi örömökre az utódok létrehozásához. Ennek a cápafajnak, a dagadócápának11-12 hónap a vemhességi ideje.

A cápabébi szűznemzéssel is születhetett

Yoko, a cápakölyök január 3-án kelt ki, miután az amerikai akvárium állattenyésztő csapata nyolc hónappal ezelőtt kiszúrt egy petét. A shreveporti akvárium szerint az ikra ezt megelőzően akár két hónapig is észrevétlen maradhatott.

A csapat szerint az akváriumban jelen lévő két nőstény cápa több mint három éve nem érintkezett hímmel. Ez arra utal, hogy vagy a parthenogenezisnek nevezett folyamat, az ivartalan szaporodás, vagyis a szűznemzés ritka formája, vagy késleltetett megtermékenyítés történhetett.

A szűznemzés igen ritka genetikai jelenség, amelynek során a nősténynél párzás és hímivarsejt nélkül, pusztán a petesejtből indul meg az utód egyedfejlődése. Fogságban élő állatoknál megfigyeltek már ilyet korábban.

A másik lehetséges magyarázat a késleltetett fogantatás, amit szintén megfigyeltek már nőstény cápáknál. Ilyenkor az állat párzás után a petefészkében eltárolja a hímivarsejteket, míg a körülmények (például a hőmérséklet vagy a táplálék-ellátottság) ideális nem lesz az embrió fejlődéséhez. A leghosszabb idő, amit ilyen késleltetett fogantatásnál megfigyeltek, négy év volt. A shreveporti akvárium cápái azonban már 2014 óta nőstények között éltek, az előző akváriumban is.

A bébicápa – amely a nevét az csumas indián nép cápára használt „onyoko” szava után kapta – állítólag jól érzi magát, bár az akvárium elismerte, hogy az ilyen szaporodási események során született cápák gyakran születési rendellenességgel jönnek a világra.

Amint a kölyök elég nagy lesz ahhoz, hogy vérmintát vegyenek belőle, egy DNS-elemzés fogja kideríteni az igazságot a rejtélyes születésről, de erre még hónapokat kell várni.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó:  JimmyDominico via Pixabay)