Az állambiztonság keresztapái

2013. augusztus 12., 14:52

Hogy miért kapta Fekete elvtárs titkos akcióban éppen a Tinta nevet, világos, mint a Nap. S hogy a célszemély beszervezett házvezetőnőjét miért ily romantikusan nevezték el, Mayának, az homályban marad. (Hacsak nem ez volt az illető kedvenc operettje.) Mindenesetre az efféle “leleplező rejtekezés” nagy kreativitást kívánt az illetékesektől.

Hiszen az államvédelem igyekezett megőrizni ügynökei inkognitóját (sok esetben máig sikerrel), ám aki nem állt kötélnek, azt éppen a beszervezettség látszatába keverték, mint Szalai Sándor szociológus professzort, aki évtizedekig volt a III/III céltáblája hol ellenforradalmárként, a “fehér segély” szervezőjeként, vagy kémként, fellazítóként. Lakását, irodáját, telefonjait lehallgatták, leveleit lefényképezték, titkárnőjét, cselédlányát beszervezték, papírkosarát átvizsgálták, útjain követték évtizedeken át. Ellene lejáratókampányt folytattak, gyanúba keverték, mint ha a politikai rendőrség embere lenne, hírbe hozták, kapcsolatait bomlasztották. Így aztán – e jelentések százai révén – Szalai professzor élete a legjobban dokumentált magyar értelmiségieké közé tartozik. (Bár ez nem volt olyan nagy öröm.) Minden lépését csupa korabeli forrás, dokumentum őrzi. (Hova ment, milyen járművel, kivel találkozott, mit evett, miről beszéltek a Gerbeaud, a Mátyás pince, a Gellért betechnikázott asztalainál, külföldi vendégeivel az Intercontinentál (No. 736), a Margitszigeti Nagyszálló (No 314 és 251-es), a Budapest Szálló (No. 242), a Royal (No. 387), a Palace Hotel (No. 307) állandó jelleggel előre bepoloskázott szobáiban. A vendéglátás szt. tisztjei gondosan a megfelelő asztalhoz, szobába terelték a célszemélyt!)

Tudósok, tanárok ellen folytatott állambiztonsági vizsgálatokról beszél a kötet szerzője (a Mérei és társai perben vád alá vont Litván György történész felesége), aki példás tárgyilagossággal vizsgálja végig az ügyeket. Írása objektív és alapos, mint egy nyomozás – normális országokban.

(Gál Éva: Lejáratás és bomlasztás. Kiadta a Corvina és a Nagy Imre Alapítvány.)