Üldözési mániában szenved a szöuli késes támadás gyanúsítottja

A Szöul peremvárosában, Szongnamban csütörtökön történt késes támadás gyanúsítottja szociális szorongásos zavar miatt még az első évben otthagyta a középiskolát, 2020 környékén pedig skizofrén személyiségzavart állapítottak meg nála, amelyet nem kezeltek megfelelően.

2023. augusztus 4., 19:39

Szerző:

A 22 éves Csoj nevű férfi valószínűleg üldözési mániában is szenved: első kihallgatásakor összefüggéstelenül beszélve azt állította, hogy „emberek egy konkrét csoportja titokban követi és meg akarja ölni” – közölte a dél-koreai rendőrség pénteken.

A csütörtök esti támadásban 14 ember megsebesült, 12 másikat súlyos állapotban szállítottak kórházba, de az állapotukról nem közöltek további információt.

A helyszíni beszámolók alapján

a tettes kocsival érkezett Szongnamba, öt embert elgázolt egy áruház előtt, majd kilenc vásárlót megszúrt az üzletközpontban, amely egybeépült a közeli Szohjon metróállomással, ezért igen népszerű az ingázók és a bevásárlók között.

A rendőrség gyorsan elfogta a gyanúsítottat, aki az azonnal elvégzett teszt alapján nem fogyasztott kábítószert. A gyanúsított vallomása alapján a feltételezett elkövető üldözési mániája és más mentális betegségei miatt követhette el a bűncselekményt.

Miután otthagyta a középiskolát, Csoj ideje egy részét otthon töltötte vagy részmunkaidőben dolgozott. Nemrég futár lett egy kiszállító cégnél, és a mai napig a szüleivel él. Azt is bevallotta, hogy már szerdán el akarta követni tettét, el is ment a bevásárlóközpontba és a metróállomásra, de megrémült.

„Nem arról van szó, hogy a gyanúsított nem hajlandó beszélni, hanem hogy összefüggéstelen dolgokat mond” – fogalmazott egy rendőrségi tisztségviselő, hozzátéve, hogy további nyomozásra lesz szükség, hogy a végére járjanak az ügynek. Vizsgálják két mobiltelefonját és számítógépét is.

Mindeközben a kormány és az illetékes hatóságok arról tárgyalnak, hogy szigorítani kell az erőszakos bűncselekmények miatt kiszabható büntetéseket. A dél-koreai igazságügyi minisztérium bejelentette: fontolgatják a tényleges életfogytiglani börtönbüntetés jogintézményének bevezetését, amely nem teszi lehetővé az elítélt feltételes szabadlábra helyezését.

Az egészségügyi és az igazságügyi tárca munkacsoport felállítását tervezi, amelynek a pszichiátriai kezelések hatékonyságának növelése lesz a feladata, mivel a legbrutálisabb bűncselekmények elkövetőinek egy részéről feltételezik, hogy mentális betegségektől szenvednek.

(Kiemelt képünk: illusztráció. Fotó: N: Paul Zinken/dpa via AFP)