Putyin hajszát hirdetett a terroristák ellen
Éjjel meghalt a merényletek egyik sebesültje a kórházban, így a két robbantás halálos áldozatainak száma harmincháromra emelkedett; kedden rendezik az első temetési szertartásokat. Oroszország mindaddig küzdeni fog a terroristák ellen, amíg meg nem semmisíti őket – jelentette ki az orosz államfő kedden Habarovszkban. A támadások célja nyilvánvalóan az volt, hogy a terroristák azt a látszatot keltsék: Oroszország nem biztonságos, mindenki életveszélyben van, aki a szocsi téli olimpián részt vesz.
A dél-oroszországi nagyvárosban helyi idő szerint vasárnap délután egy óra körül a központi vasútállomás bejáratánál, majd hétfő reggel fél kilenc tájban a csúcsforgalomban, egy zsúfolt trolibuszon elkövetett öngyilkos merényletben a korábbi jelentések szerint harmincegy ember halt meg, az áldozatok száma időközben kettővel emelkedett. A trolibuszon történt, mintegy négy kilogramm trotil hatóerejének megfelelő erejű robbanásnak még vannak súlyos sebesültjei, egy féléves csecsemő például kómába esett.
Az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség keddi jelentése szerint hatvanöt embert kezelnek volgográdi és moszkvai kórházakban, huszonöt ember állapota közepesen súlyos.
Putyin: Oroszország megsemmisíti a terroristákat
Oroszország mindaddig küzdeni fog a terroristák ellen, amíg meg nem semmisíti őket – jelentette ki az orosz államfő kedden Habarovszkban.
Vlagyimir Putyin a távol-keleti városba utazott, onnan közvetítette a televízió az elnök szokásos újévi köszöntő beszédét. Putyin azt mondta, hogy az elmúlt évben Oroszországban problémákkal kellett szembenézni, és komoly megpróbáltatásokra kellett választ adni, közöttük a Volgográdban végrehajtott példátlan terrorakciókra és méreteikben szintén példa nélkül álló távol-keleti természeti csapásokra.
Ki áll a merényletek mögött?
A két volgográdi robbantást még nem vállalta magára, de a sajtó a csecsen hadurat, Doku Umarovot sejti a merényletek mögött. Az újabb véres akció hosszú listára kerül: a főterroristához kötik a Nyevszkij Expressz elleni 2009-es – huszonnyolc áldozattal járó – robbantást, a harminckilenc ember életét követelő, 2010-es moszkvai metrómerényleteket, valamint a 2011-es robbantást a főváros melletti domogyedovói repülőtéren, ahol harmincheten haltak meg – írja az Index.
Miért éppen Volgográd (az egykori Sztálingrád)?
A csaknem egymilliós Volgográd 690 kilométerre fekszik Szocsitól. Ennek ellenére az üzenet nyilvánvalóan az: aki Oroszországba érkezik, nem érezheti biztonságban magát. A legközelebbi olyan esemény, ahol ez az érzés az egész nemzetközi közvéleményt elérheti, az egyértelműen a februárban kezdődő szocsi téli olimpia.
A helyszín kiválasztására a Kavkazszkij Uzel hírportál vezetője azonban más lehetséges magyarázatot is adott a BBC-nek. „Nem tudhatom biztosan az okot, de kétségtelen, hogy Volgográd a katonai dicsőség az állam és a szovjet nép sikerének szimbóluma” – mondta a második világháborúban fordulópontot jelentő, akkor még Sztálin nevét viselő várossal kapcsolatban Grigorij Svedov. „A modern kultúra kiemelt helyszíne, ahol a háborús sikerekről forgatták filmek sokaságát. Most ez a város védtelenül áll a terroristákkal szemben. Ebben lehet valami, persze a valódi okok egészen mások is lehetnek” – mondta a főszerkesztő.
A támadást egyelőre semmilyen szervezet sem vállalta magára, Umarov sem jelentkezett videoüzenettel, noha korábban egy-egy akció után ezt – igaz, olykor két hónapos késéssel – megtette. Erre azonban sem most, sem az októberi merénylet után nem került sor.