Húszezren virrasztottak Pozsonyban a szélsőjobboldali támadás áldozataira emlékezve

Az összegyűltek között ott volt Zuzana Čaputová szlovák elnök is.

2022. október 15., 07:39

Szerző:

Mintegy húszezren vehettek részt Pozsony belvárosában azon a virrasztáson, amelyet a szerdán egy melegbárnál történt szélsőjobboldali terrortámadás áldozatainak rendeztek. Az elkövető egy szélsőjobboldali, többek között homofób gondolatokkal is telt kiáltványt hagyott hátra, miután két fiatalt a Tepláreň bár előtt lelőtt, egy nőt pedig megsebesített, és végül magával is végzett.

Az eseményen Zuzana Čaputová szlovák államfő és Eduard Heger miniszterelnök is felszólalt. Čaputová pedig az államfői hivatalra a szivárványos zászlót is felvonta emlékezésül és jelezve, kiáll a szlovákiai szexuális kisebbségek jogaiért. A felvonuláson mintegy húszezren jelentek meg, és az azt szervező Inakosť közösség részvétét fejezte ki a megtámadott közösségnek

A köztársasági elnök az eseményen elmondott beszédében hangsúlyozta,

„Sajnálom. Sajnálom, hogy társadalmunk nem tudta megvédeni szeretteit. Sajnálom, hogy néhányan nem érezhetik magukat biztonságban Szlovákiában”.

Az elhunytak tiszteletére a pozsonyi várat is kivilágították. A támadás nem egyedi, de Közép-Kelet Európában ez volt az első olyan eset, hogy terrorista támadott meg egy kifejezetten melegek által látogatott bárt.

(Kiemelt kép: Virrasztást és vonulást tartottak 2022. október 14-én Pozsonyban, Szlovákiában a terrortámadásban meggyilkolt melegek tiszteletére. Fotó: VLADIMIR SIMICEK / AFP)