Politikai groteszkhez vezetett a gyűlölet

2017. március 8., 11:56

Szerző:

Mrożek tollára méltó a napjainkban zajló lengyelországi tragikomédia. Csütörtökön kellene az Európai Tanácsnak, az EU államok vezetői testületének megválasztania új elnökét a következő két és fél évre. Ennyi ideje „európai államfők elnöke” Donald Tusk. Tusk alapvetően jobboldali, liberális politikus. A lengyel tengermellékről származik, ősei a helyi kasub kisebbséghez tartoztak. (Ahogy Günter Grass német irodalmi Nobel-díjasnak is, akinek Bádogdob című regényéből dramatizált művét a budapesti Katona József Színház Kamrájában lehet látni. Érdemes megnézni, különösen, ha valaki tudni szeretne a lengyel–német–kasub együttélésről.)

Donald Tusk

De ez mellékszál, nem erről van szó. Miután Tusk távozott Brüsszelbe a lengyel politikából, kifáradt pártja elveszítette a választást. Hatalomra került a nacionalista jobboldali Jog és Igazságosság (PiS), élén Jarosław Kaczyńskival, aki mélyen gyűlöli Tuskot. Szinte vérbosszú hajtja ellene, mivel őt tartja felelősnek a szmolenszki repülőgép-katasztrófáért, amelyben sokakkal együtt meghalt ikerfivére, Lech Kaczyński.  Ez nyilvánvalóan nem igaz, de ez nem változtat a vak indulatokon. Amióta átvette a hatalmat, alig titkoltan törekszik fő riválisa politikai kivégzésére. Kaczyński igen ügyesen manipulálja pártjának megmondó embereit, mozgatja lakájsajtóját, igazgatja az egymás után megszólaló párthű újságírókat. Ezek a megszólalások aztán fő helyre kerülnek az állami médiában.

A hajszát tavaly októberben kezdte, amikor nyilatkozott a Polska The Timesnak. „Úgy képzelem, hogy a lengyel kormány nem támogatja Donald Tusk második mandátumát az Európai Tanács élén. Tusk nagy gond – állította, majd kifejtette: – Lengyelországban a szejmben és az ügyészségen olyan eljárások folynak, amelyek következtében valamilyen vádat emelhetnek ellene. Állhat-e egy ilyen személy az Európai Tanács élén? Erősen kételkedem ebben” – summázta Kaczyński.

Megadta a hangot. Ezután sorra ömlöttek a vádak a PiS médiaforrásaiból. Tusk ezek szerint nem járt ki előnyöket Lengyelországnak, minek maradjon ott akkor. Mások szerint nem védte meg hazáját, amikor az EU intézményei támadták a varsói kormányt az alkotmánybíróság kivégzése miatt s bírálták a médiaszabadság visszaszorítását. A múlt héten Kaczyński előrántotta a kalapjából Jacek Saryusz-Wolskit, Tusk pártjának EP-képviselőjét, hogy induljon ő az elnökségért, aki vállalta a blamázst, feltehetően ígértek neki valamilyen szép stallumot, esetleg későbbi külügyminiszterséget. Az Európai Néppárt kizárta tagjai közül, ahogy volt pártja, a lengyel Polgári Platform is.

Lech Kaczyński 

Most tehát az a helyzet, hogy Beata Szydło lengyel miniszterelnök „konzultál” kormánya jelöltjéről az EU-államok vezetőivel. A V4-csoport jelölte korábban Tuskot. A csehek és a szlovákok továbbra is őt akarják, melléállt az EP szocialista és néppárti frakciója. Angela Merkel és François Hollande nyilvánosan kiállt Tusk mellett. Kaczyński erre azt állította, hogy Tusk Merkel jelöltje, Egy PiS-képviselő pedig azt böffentette az internetre, hogy a volt lengyel miniszterelnök tisztázhatná a dolgot és felvehetné a német állampolgárságot. Tusk tehát már nem is lengyel. Előhozták egy korábbi kampányból a rágalmat, miszerint a politikus nagyapja a Wehrmacht katonája volt. Ez igaz, besorozták a kasub férfit, aki azonban az első adandó alkalommal átállt a szövetségesekhez, és a nyugati lengyel hadsereg katonájaként harcolt a háború végéig. Furcsa, hogy ezektől a politikusoktól 2017-ben sem kérdezik meg, milyen alapon támadnak valakit a nagyapja ilyen-olyan tettei miatt.

A helyzet groteszk. Lengyelországnak jutott az EU három legfontosabb tisztségéből az egyik. Ezt a PiS politikusai eljátszanák személyes és törzsi gyűlöletből, lejáratva hazájukat, blamálva önmagukat. Eléggé elképzelhetetlen, hogy a tagállamok Kaczyński kreatúráját támogatnák Tusk ellenében. A Financial Times úgy tudta, Orbán Viktor (aki korábban futballbarátja volt Donald Tusknak) esetleg az új szerelem kedvéért hajlandó Kaczyńskiékkal szavazni. Így nemcsak a korábbi barátságot tagadná meg, de a Fidesz pártszövetségét is. Arról nem is beszélve, hogy nevetségessé tenné magát és sajnos Magyarországot is egy ilyen értelmetlen lépéssel.