Olaf Scholz megbukott, új irányvonal jöhet Németországban

Olaf Scholz december 11-én kért maga ellen bizalmi szavazást, azért, hogy előrehozott választásokat tarthassanak Németországban.

2024. december 16., 17:03

Szerző:

Korábban a 168.hu is beszámolt arról, hogy a Reuters értesülései szerint, december 11-én Olaf Scholz, német kancellár bizalmi szavazást kezdeményezett maga ellen. Ezt december 16-án megtartották, így februárban előrehozott választásokat tartanak, miközben Németország gazdasági helyzete bizonytalan.

Olaf Scholz ezért kért bizalmi szavazást

A politikai döntéshozatal mondhatni megtorpant Németországban, miután összeomlott a szociáldemokrata, liberális és zöld pártok koalíciója. Éppen ezért szükség van az új választásokra, ezt viszont Németország rendszere nem teszi lehetővé. Mivel a stabilitást hivatott biztosítani, ezért a kancellárnak bizalmi szavazást kell kezdeményeznie annak érdekében, hogy előrehozott választásokat tarthassanak.

December 11-én nyújtotta be a német kancellár a parlamentnek a szavazás megtartására vonatkozó kérelmét. Előzetesen pedig már meg is egyezett az ellenzékkel, hogy február 23-án előrehozott választásokat tartanak Németországban. Korábban a Reuters beszámolt arról, hogy a bizalmi szavazást nagy valószínűséggel elveszíti Olaf Scholz, mivel a koalíció felbomlása után már nem rendelkezett kellő támogatóval.

Olaf Scholz a bizalmi szavazás előtt beszélt a parlamentben, és arra kérte a képviselőket, döntsenek megfontoltan. Úgy gondolja, hogy az előrehozott választások más alternatívát kínálnak az embereknek, és új irányvonalak jelenhetnek meg Németországban.

Megvonta a parlament a bizalmat a kancellártól 

A ZDF Heute beszámolója szerint 394-en voksoltak nemmel, 116 képviselő tartózkodott és mindössze 207 képviselő adott bizalmat Olaf Scholz német kancellárnak. Korábban a szociáldemokraták koalíciós partnerei, a zöldek előzetesen jelezték, hogy tartózkodni fognak a szavazáson, mivel attól tartottak, hogy a szélsőjobboldali AfD képviselői azért fognak igennel szavazni, hogy káoszt okozzanak a parlamentben. 

A jobboldali kereszténydemokraták (CDU) vezetője, Friedrich Merz bírálta Scholz kormányzását, és azt mondta, szégyent hozott Németországra. Olaf Scholz hárompárti koalíciója azután esett szét novemberben, miután a kancellár menesztette a pénzügyminiszterét, az FDP vezetőjét, Christian Lindnert. A pártok között már ezt megelőzően is állandóak voltak a gazdaságpolitikával és a költségvetéssel kapcsolatos viták. 

A bizalmi szavazás elvesztése után Frank-Walter Steinmeier államfőt kérheti meg Scholz arra, hogy oszlassa fel a Bundestagot, erre 21 nap áll a rendelkezésre. Ezután 60 napon belül kell új választásokat tartani, erre vonatkozóan azonban már van is dátum, február 23-án tartanák őket. A tervek szerint az Olaf Scholz vezette kisebbségi kormány addig hivatalban marad. 

A közvéleménykutatások szerint jelenleg a CDU 32 százalékon áll, ezt követi a szélsőjobboldali AfD 19 százalékkal. Az SPD-t jelenleg 17 százalékra mérik, míg a zöldek 12 százalékot érnének el, ha most lennének a választások. A jelenlegi közvéleménykutatások alapján lehetséges, hogy Friedrich Merz lesz Németország következő kancellárja. De egyedül nem tudnak majd kormányozni, ezért elkerülhetetlen, hogy koalíciót kössenek. 

 

(Kiemelt kép: Tobias SCHWARZ / AFP)